Testlerim Kaçıncı Nesil?

Selam hocam ben dosyalar bölümüne bir metin atım bu yazanlar dogrumu g ve m antikorları Aids evresinde kaybolur falan diyor hata belli süre sonra m antikorları ölcülmez diyor dogrumu bu? DOSYADA YAZANLAR DOGRUMU.(DOSYALARA ATIGIM testlerim kacıncı nesil acaba?) (Yani 4. Nesil deyildir büyük ihtimal)(Yani testlerim 1.nesilmi 2. Nesilmi.3.nesilmi)Korunmasız iliskim olmustu ve ben bu testleri bu liskiden sonra 4 ayı gecti yani 5ayda yakın oldu.Sizce sonuclara güvenip hiv süpesini kafamdan silebilirmiyim.Birde bu testim var anti hiv (kemiliminesas veya benzeri) sonuc 0,13 sonuc birimi S/CO referas degeri 0-<1 bu test kacıncı nesil ? Hocam sınırda muhabetleri oluyor ya hani bu sınırdami net negatifmi?SİMDİ HOCAM BU TESTLER YETERLİMİ BASKA TEST YAPTIRAYIMI HİV SÜPESİNİ TAMAMEN SİLEBİLİRMİYİM CÜNKİ KORUNMASIZ bir iliskim olmustu dedigim gibi bu iliskimden sonra 4 ayı kesin gecti Metinde yazan seyler beni korkutu bende size sormak istedimBukadar sorum cevabınız icin tesekür ederim simdiden.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba; öncelikle şunun belirtmek isterim, bakılan testelerdeki anti HIV pozitif demek kişinin kanında HIV virüsü bulunması anlamına gelmektedir, yani anti HIV pozitifliği antikor yani koruyucu madde bulundurduğu anlamına gelmez. Gönderdiğiniz yazıda yazılanlar doğru değildir, kişinin bağışıklık sistemi ne olursa olsun HIV pozitif ise Elisa  testlerinde süreye bağlı olarak doğru çıkmaktadır.  Yaptırdığınız testlerin 3.  veya 4. jenerasyon olması sonucu fazla etkilemez. Sizin yaptırdığınız testler en az 3. jenerasyon testlerdir. Sizin testleriniz negatif görünüyor. Her ikisi de net olarak negatif, sınırda pozitif değildir. Ancak virus bulaşma ihtimali için %100 net bir sonuç söyleyebilmek için testlerin şüpheli ilişki üzerinden 6 ay(ortalama 180 gün) geçtikten sonra tekrarlanmasını öneririz. Veya şüpheli ilşkiden sonra ortalama 3 ay sonra HIV PCR testi yaptırmanızı öneririz.

 Bu durumda 1 ay daha bekleyip, Anti HIV testinizi tekrarlayın veya HIV PCR testi yaptırın, negatif ise kafanızdan bu konuyu çıkarın, gönderdiğiniz metinde olduğu gibi, sosyal medyada bu konuda çok yanlış bilgiler bulunmaktadır, bu bilgilere pek takılmayın.

Sağlıklı günler dilerim.