Tokluk şekerinin açlık şekerinden düşük olmasının sebebi nedir?

Tahlil.com Cevabı : Açlık kan şekeri kimi zaman tokluk kan şekerinden yüksek çıkabilir.Birçok kişi bunun anormal olduğunu düşünür.Ancak bu olağan olarak değerlendirilebilen bir durumdur.Bunun nedenini de şöyle açıklayabiliriz.Öncelikle açlık kan şekeri ile tokluk kan şekeri arasındaki farkı değerlendirelim.Açlık kan şekeri karaciğerde üretilip kana verilen kan şekerini gösterir.Tokluk kan şekeri ise glukozun hücreye girişinde bir direnç olup kanda yüksek kalmasıyla ilişkili bir göstergedir.Özellikle yürüyüş gibi metabolizmayı hızlandıran fiziksel aktivetelerde bulunanlarda bu tür sonuçlar görülebilir.Sonuç olarak, tahlil öncesi metabolizmayı hızlandıracak faaliyetlerde bulunulduğunda, tokluk kan şekeri açlık kan şekerinden düşük çıkabilir.Bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise; diabet yönünden sadece açlık ve tokluk kan şekeri değerlerinin fikir vermediğidir.HBA1C, OGTT, insülin gibi testler de diabet tanısnda son derece yararlıdır.