Toxo IGM ve avidite testlerinin yorumlanması

Merhaba, ben 25 haftalık hamileyim toxoplasma testi bana yeni yapıldı ve değerlerimi eke ekleyeceğim. İlk olarak sağlık ocağında verdik sonrasında hastanede tekrar verdik. Şu an tam olarak ne zaman geçirdiğimi bilemiyorum bebeğimizi renkli ultrasona da götürdük her şey normaldi bi sıkıntımız yoktu. Tek problemimiz ilk 3 aylık dönemde bu testin alınmamış olması doktorumuzu değiştirdik ve o eksik testler var diyerek yaptırmamızı istedi. Kontrol eder misiniz değerlerimizi? Doktorumuz bir şey çıkacağını düşünmüyorum ama perinatolojiye bi gidin tekrar dedi tekrar kontrol edilecek yine sizden de detaylı bilgi alabilirsem çok sevinirim teşekkürler. Ayrıca eklemek istiyorum bebeğimizde bi şey çıkmasa bile doğumdan sonra sıkıntı çıkarır mı bu durum bize çok karşılaşılan bi durum değil sanırım yeterli bilgiye ulaşamadım.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun.Toxoplasma enfeksiyonu gebelikte geçirildiğinde bebeğe bazı zararlar vermektedir. Bu nedenle de bebeğinize olası bir zarar riski yönünden  bu testler size yapılmaktadır

Sonuçlarınızı inceledim. Mayıs ayında yapılan tahlillerde Toxo IG M 0.63 ile düşük pozitif  (0.50 üst sınır) çıkmış, Toxo IG G ise 31.2 ile pozitif çıkmış.
Haziran ayında yapılan tahlillerde ise Toxo IG M negatif, Toxo IG G ise yine pozitif çıkmış.Son çıkan testte Toxo IG M nin negatif çıkması olumlu zaten ilkinde de düşük pozitif çıkmıştı.
Toxo IG M pozitif çıkan durumlarda genellikle toxo avidite testi doğrulayıcı bir test olarak istenir size de son olarak bu test yapılmış.
Avidite değeriniz ise 0.215 çıkmış. Bu sınırda avidite yönünden bilgi vermektedir.Ancak bu test yakın zamanda geçirilmiş enfeksiyonu tanımlamada tek başına kullanılmamalıdır. Doktorunuz bu yönde takiplerini sürdürecektir.
Sizin durumunuzda şu aşama da canınızı sıkacak bir durum görülmüyor.
Gebelikte yakın zamanda geçirilen toxo enfeksiyonları bebeğe zarar verme yönünden  risk taşımaktadır Test sonucunda da belirtildiği üzere sınırda avidite sonucu tek başına yakın zamandaki bir enfeksiyonun eski enfeksiyondan ayırt edilmesini sağlamaz .2 ile 3 hafta sonra yeni bir kan örneği alınarak konu hakkında doktorunuz değerlendirme yapacaktır.
Ancak doktorunuzun de belirttiği gibi perinataloji bölümüne gitmenizde de yarar var. Gerek görürler ise ilave tahliller de isteyebilirler sizden.
Toxo enfeksiyonu eğer bebeğe geçerse tabii ki doğum sonrası sıkıntı çıkarır bebekte bu nedenle bu testler doğumdan önce yapılmalı ve hastalığın bebeğe geçip geçmediği konusunda bilgi vermektedir.
Sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi dilerim.