Vajinal Biopsi , düzensiz kanamalar ve perimenopoz

43 yaşında kadınım ve 1 çocuğum var.Yaklaşık 8 aydır adet düzensizliği yaşıyorum. 25.12.2023 tarihinde yaptirdigim test sonucu, Prolaktin 23.90, E2 63, LH 13.66, FSH 16,75 çıktı. Bir süre sonra şikayetlerim duzeldi zannettim ancak düzensizlik devam ediyor. 08.06.2024 tarihli testlerde Prolaktin 11.56, E2 45, LH 5.43, FSH 21.01 çıktı. Kanamaların regl mı başka sebeple mı olduğunu ayırt edemiyorum. Zira regl bittikten bir hafta sonra tekrar regl oluyorum. Bu durumdan dolayı Biopsi önerdiler bu sebeple endişe ediyorum. Tahlil sonuçlarına göre durumum nedir. Nasıl hareket etmeliyim. Perimenapoz olabilir mı, yada başka ciddi bir rahatsızlık. Nasıl hareket etmeliyim. Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Sorunuzu cevaplarken mevcut yaşınızı da ön planda değerlendirmeliyiz ve buna göre fikirlerimizi belirtmek isteriz. Düzensiz vaginal kanaması olan kadınlarda  kadının yaşı göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmalıdır. 43 yaşında olduğunuzu ifade ediyorsunuz. 40 yaş öncesi olan düzensiz vajinal kanamalar çoğunlukla hormonal nedenlere bağlı iken 40 yaş sonrası kadınlarda kanamaların hormon dışı sebeplerle olma ihtimali yüksektir.Bu nedenle durumunuzu değerlendirmek ve kanamaların sebebine dair görüş bildirmek için tek başına göndermiş olduğunuz hormon tahlilleri yeterli olmayacaktır.Muhtemelen doktorunuz da doğru bir karar vererek kanamaların araştırılması  için biyopsi önermiş. Sonuçlarınızı da değerlendirdiğimizde ise son FSH tahlilinin bir öncekine göre yüksek çıktığı 16 lardan 21 e yükseldiğini gözlüyoruz. Bu da menopoz sürecinizin başlamakta olduğu yönünde bilgi veriyor. Evet bu dönemi perimenopoz olarak da adlandırabiliriz.
rahim duvarının en iç kısmını oluşturan ve rahmin iç boşluğunu döşeyen epitel dokuya endometrium adı verilir.Muhtemelen bu bölgeden alınacak biyopsi ve/veya diğer genital bölgelerden alınacak örnekler ile düzensiz kanamalarınız ve sebeplerine dair bilgi alınabilir.
Sonuç olarak şu aşamada endişe edecek bir durum yok tam aksine kanamanın nedenine yönelik incelemeler sizin için başlayacak bu da olumlu bir gelişme. Doktorunuzun öneri ve yönlendirmelerine göre hareket etmeniz ve ileri tahlil ve muayenelerin yapılması en doğru yaklaşım olacak.
Sağlıklı günler dileriz.