Vücudumda oluşan morluklar ve kan tahlillerim

Iyi günler vücudumda morluklar nedeniyle gittiğim doktorun yaptığı testler şöyledir. Kendiliğinden oluşan morluklar oluşmaktadır sonra kendi kendi kendime kaybolmaktan yapılan test sonucum şöyledir

Tahlil.com Cevabı :

Vücuttaki morarmaların nedenlerini araştırmak için çeşitli testlere başvurulur. Bu aşamada size de bazı kan testleri yapılmış.Sonuçlarınızı inceledim. 2 değerinizde yükseklik var. Sedimentasyon değeriniz üst sınır 20 iken 26 çıkmış. Bu kayda değer bir yükseklik değil. Hele kadınlarda 26, dikkate alınacak ve morarmalarınızın sebebini açıklayacak bir değer. değil.
Fibrinojen test sonucunuz da 414.9 çıkmış. Test raporunuza göre 370 in üstü yüksek kabul ediliyor. Ancak bu değerin 400 lere kadar olmasını bizler normal olarak kabul ederiz. 414.9 çıkan fibrinojen değeri, hafif bir yükseklik olup tek başına morluklarınızın nedenini açıklamaz.
Morluklarınızın sebebinin araştırılması için ayrıca tam kan sayımızda trombosit, APTT, PTZ, PTZ INR, Von Willebrand, Faktör  2-13 testleri yapılmış. Bunların  hepsi de normal çıkmış. Bu da gayet olumlu.

Sonuç olarak mevcut test sonuçlarınız vücudunuzdaki morlukların sebebine yönelik bir bulgu vermiyor. Vücuttaki morlukların takibi uygun olacaktır. Morluklar devam gerekirse kanda periferik yayma testi gibi ilave tahlillere ve hematoloji uzmanı bir doktorun klinik takibine gerek olabilir.

Şu aşamada korkulacak bir durumunuzun mevcut tahlil sonuçlarına göre olmadığını belirtebilirim.

Sağlıklı günler dilerim.