wbc 8,00 rbc 5,70 hgb 13,6 hct 42,0 mcv 73,6 mch 23,8 mchc 32,3 rdw 26,5 plt 190 lym% 22,1 lym=/ 1,77 mon 0,379 eos% 1,51 eos 0,121 sedim 3-7

Kansızlık sorunum var 44 yaşındayım geçtiğimiz yıllarda ilaç kullanmıştım 10 aydır kullanmıyorum. 40 gündür yine kullanmaya başladım sonuçlarım şöylewbc 8,00rbc 5,70hgb 13,6hct 42,0mcv 73,6mch 23,8mchc 32,3rdw 26,5plt 190lym% 22,1lym=/ 1,77mon 0,379eos% 1,51eos 0,121sedim 3-7rdw yüksekliği nedir merak ediyorum kötü bir şey mi?Bir de bu sonuçlara göre ilaca devam edeyim mi ferrasanolduodenal durum hakkında bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

Tahlil.com Cevabı :

Kansızlıkla ilgili tedaviniz işe yaramış.Sonuçlarınız gayet iyi.RDW yüksekliği ne anlama gelir diye merak etmişsiniz.Aşağıda rdw yüksekliği ile açıklama bulabilirsiniz.

RDW,Kırmızı Küre Dağılım Genişliği (KKDG) anlamına gelir. (RDW) aslında Kırmızı Küre hacim dağılımının varyasyon katsayısıdır. Her cihazın farklı üst sınır değerleri olmasına rağmen % 14’ün üzerinde olması patolojik yani hastalık yapıcı olarak kabul edilmektedir. Bu parametrenin artışının, besinsel eksikliklere bağlı gelişen anemilerde ve özellikle de demir eksikliği anemisinde ilk bulgu olduğuna dair bilimsel yayınlar vardır. Kırmızı Küre Dağılım Genişliği (KKDG) (RDW) ayrıca Talasemi taşıyıcılığı ile demir eksikliği anemisi ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.(Talasemi taşıyıcılığında normal, demir eksikliği anemisinde ise artmıştır )