WBC, GRA ve monosit yüksekliği

Selamlar hemogram testi sonucumu sizinle paylasiyorum bazi degerler yuksek cikmis azda olsa yorumlayabilir misiniz takibe gerek varmi onemlimi ? Boğazlarımı üşütmüştüm iki hafta once şiştiler ve geniz akıntım olmuştu simdi azda olsa devam ediyor bununla ilgili midir ?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Hemogram test sonucunuzu inceledim. Yüksek çıkan değerleri yorumluyorum.

1. WBC( white blood cell)  Türkçe adıyla da lökosit değeriniz 12.4 ile yüksek çıkmış. Bu durum genellikle enfeksiyon varlığında görülür.

2. Granülosit sayınız da  yüksek 8.6 çıkmış,  Granülosit ya da granülasit olarak da bilinen gra, kişinin enfeksiyona karşı mücadele edebilmesine yardımcıdır. Yani gra yüksekliği de enfeksiyon geçirmekte olduğunuz yönünde bilgi verir.

3.Monosit sayınız da az olsa yüksek çıkmış bu da enfeksiyonlarda yükselir.

Sonuç olarak bir boğaz enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonunda bu değerler yükselebilir siz de olduğu gibi. Muhtemelen bakteriyel kökenli bir enfeksiyon geçirmektesiniz..Bu nedenle boğazda şişlik ağrı gibi şikayetlerinizle birlikte bu değerler de yükselmiş olabilir. Sorunuzun cevabı da evet yükseklikler buna bağlı olabilir.

Şikayetleriniz geçtikten sonra yapılacak tahlillerde bu değerlerin düşmesi beklenir. Ancak yükseklikler korkutucu bir yükseklik değil endişe etmenizi gerektiren bir durum bulunmuyor bu haliyle.

Sağlıklı günler dilerim.