Yalancı Pozitif

Merhaha hocam. Temas sonrası 50. Gün anti hiv testi pozitif geldi 55.gün tekrar kan alınıp Ankara ulusal hiv doğrulama merkezine gönderildi ordan gelen sonucum hiv1/2 antikor ayirt edici hızlı test negatif, p24antijen negatif, hiv rna saptanmadı olarak sonucum geldi. 60. Gün yine anti hiv testi verdim referans 0-1 sonuç 1.20 pozitif geldi. Doğrulama olarak hiv rna yapıldı o da saptanmadı olarak çıktı. O sıralar sürekli hasta oldum grip değildim ama sürekli ateşim 39.5 dereceye çıkıyordu Şuan temas üzerinden 7 ay geçti aylardır kollarımda kaşıntılı kırmızı kabarcıklar çıkıp 1 2 saat içinde kayboluyor. Kulak kepcelerimde kaşıntı kızarıklık ve arada bir vücudumun bazı bölgelerinde ürtiker oluyor (fotograf olarak yukledim). Sizce yaptırdığım testlerin süresi erken miydi tekrardan test yaptırmama gerek var mıdır?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, sizin riskli temas sonrası 50. ve 60. günlerde yaptırdığınız ve pozitif gelen elisa yöntemi ile bakılan HIV sonuçlarınız referans değerinin çok az üzerinde çıkmış. Elisa yöntemi ile bakılan referans aralığına çok yakın olan testlerin %95 inden fazlası doğrulama testlerinde negatif sonuç vermektedir. Sizin de zaten böyle olmuş. Doğrulama merkezinde yapılan test ve HIV RNA testinizin negatif olması yeterli sonucu vermektedir. Bazı kişilerde kanda bulunan bazı antikorlar nedeni ile elisa testlerinde nadiren böyle sonuçlar görebiliyoruz. Aslında sizin en baştan beri testlerinizi negatif kabul edebiliriz.

Ancak %100 sonuç alabilmek için şüpheli ilişkiden 3 ay sonra HIV RNA veya  6 ay sonra elisa testi yapılmasını öneriyoruz. Ancak sizde elisa testinde antikor reaksiyonu nedeniyle sıkıntı olabileceğinden bir kez daha HIV RNA yaptırmanızı ve negatif çıkması durumunda artık bu konuyu bitirmenizi öneririm. Anlattığınız ateş, döküntü gibi bulguların doğrulama testleriniz negatif olduğundan HIV le ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bu arada sorunuzda fotoğraf yüklenmemiş.

Sağlıklı günler dilerim.