Yorgun ve uykulu hissetme

Doktor Hanım merhaba.10-15 gündür Gün boyu kendimi yorgun ve uykulu hissetme durumu var, kafamı koyduğum yerde uyuma isteği oluşuyor. Bu sebeple özel bir hastaneye başvurdum. Tam kan tahlili yaptılar.Oradaki hocamız sağolsun iliglendi, Benexol B12 (B1-B6-B12) hapı ve D-vitanol d 3 vitamini damlası 150.000 IU/10ml uygun gördü. Ben ilaç kullanma konusunda hassas biriyim, bu nedenle sizden ricam size pdf formatında gönderdiğim kan tahlilini bir de siz yorumlarmısınız?Hastanede soramadım ama eğer siz de bu vitaminleri almam gerektiğini uygun görürseniz ne kadar süre ile kullanmam gerekir. b12 hapı 30 adet tablet var 1 aylık galiba. acaba bu tatlı yorgunluk ve uyku halini yapacak kadar bir vitamin eksiğim var mı. Hocam dediğim gibi ilacın her türlüsünü kullanmakta biraz hassas davranıyorum, bu nedenle ikinci bir hekim görüşü ve yorumu almak önemli benim için, Yoksa hasatenede bavuru yaptığım hocamıza saygısızlık etmek gibi bir düşüncem yoktur. Ayrıca tahlil.com sitenizi yeni gördüm, ilgimi çekti gayet güzel bir fikir ile oluşturulmuş. Saygılar sunar mutlu günler dilerim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı inceledim, B12 ve D vitamini düzeyleriniz her ne kadar normal sınırlar aradında kalsa da alt sınırdan biraz yüksek olmasını isteriz. Aslında özellikle D vitamini vücut direnci için çok önemlidir. bu nedenle özellile sonbahar ve kış aylarında D vitamini takviyesi yapılabilir. Ancak D vitamini vücutta biriken bir vitamin olduğundan mutlaka tedavi devamında kan düzeyinin ölçümüne göre devam edilmelidir. yani bu durumda doktorunuzun verdiği d vitaminini bitene kadar kullanmanızın zarar olmaz.

B12 vitamininde ise özellikle 50-60 yaşından sonra biraz yüksek olmasını isteriz, özellikle sinir ve sinir yolakları üzerinde etkili bir vitamindir. Ancak doğrusu B12 vitamini tedavisi için ta dilaltı ağızdan eriyen saf B12 içeren tabletler veya ayda 1 kez yapılan enjeksiyon şeklindeki formlardır, yine bunların tadavisinde de yılda 1-2 kez kan ölçümleri ile tedaviye devam etmek gerekir.

Şimdi gelelim asıl soru kısmına, sonuçlarınıza göre vitamin seviyeleriniz normal sınırlar arasında ancak özellikle D vitaminini kullanmanız vücut direncini artırmak için uygundur diyebilirim.