Yorgunluk, Halsizlik Ve Kas Ağrısı

Iyi günler benim halsizlik yorgunluk ve aşırı derece kas ağrılarım oluyor ve vitaminlerin sonuçlarımı öğrenmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Öncelikle normal olmayanlardan başlayalım.
CRP ve sedimentasyon değerlerinizde hafif de olsa bir yükseklik var. Bu iki testin aynı anda yüksekliği vücudunuzda iltihaplanma, enfeksiyon veya romatizmal hastalıklarda görülebilir. Sedimentasyon değeriniz 35 CRP değeriniz de 7 çıkmış.
Özellikle kas ağrılarınız ve halsizliğiniz olduğunu belirtiyorsunuz bu nedenle bir fizik tedavi ve/veya romatoloji doktoruna danışmanızda yarar var.
Gelelim vitamin testlerinize bu değerle aslında normal çıkmış. Vitamin B 12 testiniz 328 ile normal çıkmış. Folat testiniz de normal çıkmış. Bu nedenle şikayetlerinizin nedeni bu 2 vitamin olamaz. Ancak D vitamini testiniz yapılmamış. Bu test de mutlaka yapılmalı. D vitamini eksikliği benzer şikayetlere yol açabilir. Magnezyum eksikliği de bu tür şikayetleri tetikleyebilir. Magnezyum yönünden de incelenmeniz ve gerekirse magnezyum takviyesi almanız da uygun olabilir.

Gözüme çarpan bir başka test ise ferritin testi Bu değer de düşük çıkmış. Bu test vücudunuzdaki demir depoları hakkında bilgi veriri. Sizde ferritin testi 10 çıkmış. Normal ferritin değeri,  kadınlarda ise 20-200 ml/ng olmalıdır. Bu testin 10 lardan 20 ve üstü değerlere çıkması gerekir. Bu yönde demir içeren ilaçlar almanız de gerekebilir. Bu yönde de bir dahiliye doktoruna ve/veya aile hekiminize başvurabilirsiniz.Demir depolarının tam dolu olmaması da halsizlik ve ağrılara yol açabilir.Özellikle demir içeren gıdaları da tüketmenizi öneririm. Pekmez, kuru üzüm, sakad ad olarak bilinen ciğer de tüketebilirsiniz. Tabii kırmızı et de uygun olacaktır.

Bunun dışında pct ve kreatin değerlerinizdeki hafif sapmalar ise önemli değil ve şikayetlerinizle  ilgili olamaz.

Sonuç olarak ilk aşamada D vitamini testi mutlaka yapılmalı, ferritin değerinizdeki düşüklük için demir içeren ilaç tedavisi de gerekebilir görüşündeyim. Bu yönde de doktorunuza başvurun.

Son olarak başta da belirttiğim gibi CRP ve sedimentasyon yüksekliği yönünden enfeksiyon ve romatizmal hastaalıklar açısından da değerlendirilmenizde yarar var.

Sağlıklı günler dilerim.