A-Z Filtre

cANCA (PR3 ANCA)


Nötrofil lizozim enzimlerinden proteinaz-3’e (PR-3) karşı oluşan antikorları gösterir. Wegener granülomatozisi ve sistemik vaskülitlerin (özellikle renal ve pulmoner tutulumların) tanı ve tedavilerinin takibinde kullanılır.
ELİSA yöntemi ile çalışılan kitleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Normal Değer: Negatif'tir.
Bu Gönderiye 7 Adet Yorum Gelmiş
Aykut DuyGu Ören:

Merhaba yaşım 28 plaza renin aktivitesi sonucum 17.58 çıktı bu normal mi acaba excaliba 40/10 tansiyon ilacı kullanıyorumnAldestoronum 174.6nKortizol 11.3


Cevap:

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.

Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.
 
 
 

 

Özcan Asilsoy:

Hocam 05.06.2013 doğumlu oğlumun aldosteron sonucu 50, renin ise 8 çıktı. Yalniz testi çocuk ayaktayken yaptık. Bi degerlendirme alabilir miyiz size zahmet. tesekkur ederiz.


Cevap:

Tahlil raporundaki referans değerleri de iletirseniz bu konuda görüşümüzü bildirebiliriz.

koray9406:

merhaba ben 19 yaşındayım hiper tansiyon hastasıyım ilaç kullanıyorum ama düşmüyor sigara kullanıyorum tahlillerimde bazı sonuçlar yüksek çıkmış Renin ( ayakta ):8,0 ng/mL/saat 1,9 - 6 Aldosterone ( ayakta ) 29,9 ng/dL 3,4 - 27,3 bu sonuçlar hakkında neler yapmalıyım bana biraz bilgi verirmisini tşk


Cevap:

Renin ve aldosterone değerleriniz yüksek çıkmış, bu normal değil.Yüksek tansiyonunuzun nedeni konusunda bu tetler bilgi verebilir.

Nehir:

Merhaba, ben 24 yaşındayım.Yüksek tansiyon problemi ile kardiyologa gittim.Tansiyonum sık sık çıkıyor,19 - 20 lere kadar yükseliyor.Doktorum kan testi istedi. Sonuçları şöyle ;

Renin, Direkt ( aktif renin) 57 Yatarak 3 - 16 ng / L
Ayakta 3 - 33 ng / L

Aldosteron 103 Yatarak 12 - 125 pg / ml
Ayakta 70 - 295 pg / ml

sonuçları yorumlayabilirmisiniz ? Renin yüksek çıkmış, acaba tansiyon problemi o yüzden mi oluyor,daha önce tansiyon şikayetim yoktu.Cevaplarsanız sevinirim.tşk.


Cevap:

Geçmiş olsun.Renin tansiyon problemi olanlarda yüksek çıkabilir.Tansiyon nedeni araştırmak için doktorunuz ilave testler de isteyebilir

Bilgi Yok:

oğlumun yüksek tansiyonu var .yaş:17 yapılan tahlillerde PLAZMA RENİN AKTİVİTESİ(ayakta): 9.10 çıkmış bunun sonucu nedir. acele bilgilendirirseniz sevinirim.


Cevap:

Test raporunda belirtilen referans değeri yazmazsanız yardımcı olamayız

Bilgi Yok:

merhabalar bende yüksek tansiyon var bunun sebebini araştırmak için bazı tahliller yapıldı.plazma renin aktivitesine bakıldı hem yatarak hemde ayakta bakıldı aldosteron oranıyla birlikte. ayrıca bunlara ek olarak tuz yüklemesinden sonra aldosteronda bakıldı .şuan elimde sonuçlar bulunuyor değerlendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.
ayakta : aldosteron 765 pg/ml
plazma renin aktıvıtesi:7.32ng/ml/saat
yatarak:aldosteron 376 pg/ml
plazma renın aktıvıtesi:3.94ng/ml/saat
buda tuz yüklemesinden sonra aldosteron : 104 pg/ml biran once yanıtlarsanız sevinirim...


Cevap:

Sonuçlarınızın çalışıldığı laboratuvara göre referans değerleri değişebilir.Mümkünse sonuçlarınızı referans değerleri yani rapordaki normal değerleri ile gönderebilir misiniz?

Bilgi Yok:

iyi çalışmalar. hipertansiyon hastasıyım.aldesteron yüksek, plazma renin aktivitesi yüksek, aldesteron renin oranları hem yatarken hem efor hem de ayakta normalse neyi gösterir.teşekkürlerimle


Cevap:

Figen hanım,tansiyon yüksekliğinizin nedeninin muhtemelen renovaskular hipertensiyon dediğimiz böbrek ve böbrek damarları ile ilgili bir patoloji olduğunu gösterir.