A-Z Filtre

N-ASETİL GLUKOZAMİNİDAZ (NAG, Total heksozaminidaz, Beta-N-Asetil heksozaminidaz)


Böbrek hastalıklarının tanısında kullanılır. Böbrek hasarı olan durumlarda idrar NAG düzeyi artar. Nefrotoksik ilaçlara bağlı olarak oluşan böbrek hasarlarında idrar NAG düzeyi, serum kreatinin düzeyinden daha çabuk yükselir.
Böbrek transplantasyonlarının sonrasında rejeksiyonun erken tanısında da NAG değerlidir.

Normal Değer: 1,50-6,10 U/L'dir.


Bu Gönderiye 8 Adet Yorum Gelmiş
a******** :

23 yaşindayim nefes darlığıyla gogus hastaliklarina geldim. crp 4.19 ( ra 0-5) , d dimer 1.4 ( ra 0-0.7) ne olabilir


Cevap:

D dimer testiniz yüksek

Aşağıdaki bağlantıda yükseldiği durumları görebilirsiniz.

e******** :

Polikist over sendrom tedavisi görüyorum. nefes darlığı çekiyordum ve D-Dimer testi yaptırdım . iki kere yüksek çıktı (ref= 0<255 ) benim değerlerim 329 ve 321 çıktı . ne yapmalıyım.


Cevap:

Öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurup muayene olmanızı tavsiye ederiz, nefes darlığının sebepleri araştırılmalıdır, D-Dimer birçok durumda yükselebilir..

Bilgi Yok :

dedemin kan gazları 2.000 üzerindeymiş ne gerekiyor?? göğüs anjiyosu dediler yaptırmak gerekirmi??

Bilgi Yok :

benm faktör 7 değerim 18.7 cıktı ffakat referans aralıgı 55-200 arası cıktı ne yapmam gerekli onemli midir?


Cevap:

Faktör 7 eksikliği otozomal resesif geçer.Bu durumda mukoz membran kanamaları, epistaksis, kas içi kanamalar olabilir.Bir hematoloji uzmanına danışmalısınız

Bilgi Yok :

hocam 26-10-2011 tarihinde nefes darlığı şikayeti ile hastahaneye gittim ekg,eko,sft yaptırdım kan verdim sonuçta doktorum bana foster isimli spreyi yazdı. kan sonuçlarında benimD-D-Dimer im 559.9 olarak çıkmışdiğer sonuçlarım normal...acil cevap lütfen....


Cevap:

Test raporundaki referans değerleri de yazmalısın

Bilgi Yok :

d dimer 1800 sedim 100 ?


Cevap:

Her 2 test de oldukça yüksek

Bilgi Yok :

mrb. "sağ overde içerisinde fibriler yapıların olduğu (fibrim yıkım ürünleri?) ince cidarlı 4cm lik kist mevcuttur.douglastta 18 mm ye ulaşan az miktarda serbest sıvı mevcuttur" şeklinde ultrason sonucu var elimde.bu fibrim yıkım ürünü ne dmk? korkulacak bi durum arz eder mi?


Cevap:

Sitemizde temel olarak kan tahlilleri yorumlanmaktadır.Ultrason sonucunuzun açıklaması için bir radyoloji uzmanı bilgi verecektir.

Bilgi Yok :

BENİM KANIMDA D-DİMER DEĞERİ 681ÇIKTI NORMAL DEĞERİ500 VE ALTI YÜKSEK ÇIKMASI HANGİ RAHATSIZLIĞI ORTAYA ÇIKARIR ACİL CVPPP LÜTFENNN


Cevap:

Aysel Hanım,bu testin hangi nedenle yapıldığından bahsetmemişsiniz.Bir rahatsızlığınız olup olmadığından da.Ancak genel olarak şunu söyleyebilirim.D DİMER yüksekliği vücutta damarlarda bir pıhtı oluşma veya bir başka deyişle de emboli olma riskini ortaya koyabilir.Bu durumda doktorlar genelde kan sulandırıcı ilaçlarla önlem alırlar.