A-Z Filtre

Sperm (Semende) FRUKTOZ TAYİNİ


Spermde fruktoz tayini kısırlık araştırılmasında kullanılan bir testtir.
Vesiculo seminalislerin fonksiyonel ve ejakülatuar ductusların açık olduğunun gösterilmesinde kullanılır.
Fruktoz bulunmaması normal değildir.
Erkek infertilliğinin araştırılmasında kullanılır.


Bu Gönderiye 37 Adet Yorum Gelmiş
Z********* :

Kızımın anti ds dna tahlili e nabız da referans aralığı referans değer negatif birim diyor ama üst tarafta değer referans dışı diyor sonucu yorumlarmısınız.Teşekür ederim.


Cevap:

Merhaba, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.

m******************* :

Ben sedef romatizması tedavisi görüyorum. son tahlillerimde Anti-dsDna(elisa) testi istendi. Sonuç >800 çıktı. Referans aralığı<100 diyor. Çok farklı görünüyor. yorumlayabilirseniz sevinirimn


Cevap:

Anti DNA testinizpozitif çıkmış.Bu durumda doktorunuz gerek görür ise ilave tahliller de isteyecektir.

S********* :

Anti da DNA testinin pozitif olması LupusSLE hastalığını pozif olduğunu mu gösteriyor...Sjogren hastasiyim cilt döküntülerim başladı kaşıntılarım var ...plequenil kullanıyorum.


Cevap:

Anti DNA testi otoimmün hastalıkların tanı ve takibinde kullanılan değerli bir tahlil yöntemidir.

Anti DNA özellikle SLE hastalığı tanısında kullanılır.Pozitif çıktığında akla bu hastalık gelir ancak tek başına bu tahlile bakarak da hastalık tanısı koyulamaz.

 

İ********** :

Merhaba SLE hastasıyım anti ds dna e-nabızda referans dışı diyor bu atak olduğu anlamına mı geliyor ?


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun.Anti ds DNA testleri SLE hastalığında pozitif çıkar. Referans dışı ise pozitif anlamına gelir. Bunun hastalığın olağan süreci mi yoksa bir atağın belirtiisi olup olmadığı konusunda is edoktorunuz detaylı bilgi vermelidir.


S************ :

Merhaba 37 yaşındayim 2014ten beri ayaklarımda diz aşalarinda kızarıklıklar ve morarmalar oluyor ağrılı ve yanmalı bazen iğne batmalari gibi bazen iple kesiyorlar gibi yürümeme ve sosyal hayatımda çok sıkıntılar yaşatıyor bana bisürü testler yapıldı teşhis olarak eritama nodozom altında yatan hastalıklardan şüpheleniyor ama kesin bir şey yok.Bir kaç hafta önce test yaptılar size yollasam bana bilgi verirseniz sevinirim. Ana durum negatif sonuç 7.25 birim indeks referans<20negatif 20_60 düşük,Anti_DNA sonuç 0,894 birim lu/ml referans <92.7 negatif 92.7_138,9 BORDERLİ çıkmış kan testleri de var anladığım kadarıyla kan değerleri ve demir çok düşük B12 de düşük


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun.Sadece bu tahlil sonuçları ile bir hastalığın kesin tanısını koymak mümkün değil. Ancak immünoloji ve/veya romatoloji bölüm doktorları bu konuda çok daha detaylı bilgi verecektir.

S************ :

Merhaba,n45 yaşında kadınım. Test sonuçlarımı yorumlayabilirseniz sevinirim.nTestler Elisa-Seroloji başlığı altında: nAnti ds DNA,Sonuç: 3.4 (referans aralığı 0.00-20.00). ANA sonuç: 0.6 (referans aralığı : belirtilmemiş)nnTeşekkür ederim.


Cevap:

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik veya sapma görülmüyor. Sonuçlarınızı normal olarak yorumlayabiliriz.Doktorunuz gerek görürse ilave tahliller de isteyebilir.

a****** :

Merhaba 25 yaşında sle ankilozan spondilit hastasıyım. Anti ds DNA testim 178.99 Negatif çıktı. (refr-erans: 0 -30) sonuçlar normal midir?


Cevap:

Belirtiğiniz referans değerlerine göre sonucunuz pozitif çıkmış görülüyor.

z********** :

ANTI-dsDNA (ELISA) NE İÇİN İSTENİR


Cevap:

Aşağıda ilgili teste dair detaylı bilgibulanilir ve testin kullanım alanlarını öğrenebilirsiniz.


i******** :

Anti ds DNA
.
NEGATİF (4.77) ne dmek


Cevap:

Ne için istendiğine bağlıdır, romatizmal bir olayın olmadığını gösterebilir..

g*********** :

Annem 40 yaşinda bazi testler istenildi. Bu testler sonucu ise Anti -ds dna sonuç 1.986Negatif. Referans agirligi ise L (>20) . Anti nükleer antikor (ifat) testi ise Pozitif sonuç vermiş herhangi bir referans agirligi belirtilmemiştir. Eger bilgi verirseniz teşekkür ederim şimdiden.


Cevap:

Romatizmal bir hastalığı olabilir, romatoloji tarafından muayene edilmesini öneririz.

s*********** :

Merhabalar;

Anti-ds DNA 152,63 IU/mL REFERANS ARALIОžI 0-200 bu ayki tes sonucum yorumlarsanız sevinirim .


Cevap:

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçları normal. Bir anormallik görülmüyor.


h******* :

anti ds dna testim sonuç olarak negatif referans ise >20 çıktı ne anlama geliyor?


Cevap:

Sonuçlarınızda kayda değer bir problem görülmüyor, normal olarak değerlendirebiliriz.


a***** :

Yaklaşıl 3 yaşındaki oğlumuzun yeni kan testinde C3:109 mg/dL, C4:21 mg/dL, Anti-dsDNA <10 IU/mL, ANA: pozitif 1:320 homojen granüler çıktı. Saç seyrelmesi var. Derisinde döküntü vb. yok. Lupus hastalığı olabilir mi?


Cevap:

Tahlil.com'a gelen yüzlerce soru arasından belirtiğimiz kurallara göre sorulan sorular editörlerimizce onaylandıktan sonra doktorlarımızca  cevaplanmaktadır.

Sorunuzu belirtilen kurallara göre sormamışsınız.
Soruyu sorma aşamasında bu konuda gereken uyarılarda bulunmamıza rağmen bu tür uyarılara dikkat etmeyen sizin gibi bir çok okurumuz var.

Aşağıdaki uyarıları dikkatle okuyup sorunuzu tekrar sorunuz.

http://tahlil.com/tahlilcoma-soru-sorarken-dikkat-etmeniz-gereken-uyarilar


a***** :

2.5 yaşındaki oğlumuzu saç seyrelmesi sebebiyle cildiyeye götürdük. Yapılan kan tahlilinde ANA (Anti Nükleer Antikor) (IFA) pozitif 1:100 Homojen granüler çıktı. Diğer sonuçlar ise tamamen normal. Oğlumuzun derisinde herhangi bir kızarıklık, döküntü, eklem ağrısı, şişme vb. yok. Ne yapmalıyız?


Cevap:

Tek başına bu sonuç saç dökülmesi yönünden fikir vermez, ilave tahliller ile birlikte değerlendirilmesi uygun olacaktır

g******** :

4 Yaşındaki oğlumun ana ifa sı 1:320 pzitif çıktı. doktorumuz muayene bulgusunda herhangi bir sıkıntı yok ama tedbiren anti dns dna, Compleman 3 ve Compleman 4 testleri istedi. Test sonuçları anti dns dna negatif, C3: 114, C4:14 çıktı.


Cevap:

Bu testlerin neden yapıldığına dair bir bilgi vermemişsiniz.Bunların sonuçlarına göre de bir tanı koyulamaz zaten.Anti DNS DNA tetsinin negatif çıkması da olumlu.

a******** :

Merhabalar. 5 yaşındaki kızımda SLE şüphesi ile ANA ve Anti ds-DNA (kantitatif) testleri yapıldı. ANA testi Pozitif (1/100).1/100, Anti ds-DNA testi ise negatif çıktı. bu neyi ifade ediyor. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? iyi çalışmalar dilerim…


Cevap:

ANA testi genelde 1/160 ve üstü titrede pozitif kabul edilir.Kızınınız titresi düşük, Anti DNA negatifliği de olumlu.Klinik ve muayene bulguları da bilemiyoruz.Bunları belirtmemişsiniz.

Bilgi Yok :

mr sonuçum bilateral sakroiliak eklem mesafelerinin hafif daranmış olduğu her iki eklem mesafesinde mininmal ödematö mevcut olup T1W sekanslarda hipoindeks T2W sekanslarda hiperintes karakterde izlenmektedir.Bitarel sakrolik eklem komşuluklarındaki subkordikal spongioz kemir içersinde T1W sekansta hipointes T2Wsekansta hiperites karekterde minimal enflamatuar sinyal intesinte değişikliğinin varlığı dikkati çekmekte SONUÇ:bilateral sakroilitis ayrıca ANTİ DS DNA:POZİTİF SONUÇLARIM NASIL CEVABINIZI BEKLİYORUM

Bilgi Yok :

annem 44 yaşında CRP .3,89 sedim:61 anti ds dna:pozitif ana:negatif
anti ccp:negatif anti sm:negatif anti la:negatif anti ro:negatif wbc :7,59 cevaplarsanız sevinirim


Cevap:

Sonuçlar özellikle bir hastalığın bulgusu olarak değerlendirilemez.Genel olaral ciddi bir hastalık bulgusu gösteren bir değer yok

Bilgi Yok :

hocam merhaba benim antinükleer antikor [fana]sonucunda kalitatif [pozitif]kantitatif 1320]anti ccp <25.0 anti-dsdna <10.0 form da granüler,kromozom granüler yazıyor bunun sonucu nedir açıklarsanız çok sevinirim ...teşekkür ederim


Cevap:

ANA pozitifliği otaantikor hastalıklarında görülmektedir.Bu konuda klinil durumunuz ve ilave tahlillerle doktorunuz tanıyı koyacaktır

Bilgi Yok :

merhaba yıne ben
antı-ena ssa ro antıkoru
antı-la antıkoru
antı-sm antıkoru
ant-scl 70 antıkoru
sentromer antıkoru <1:100
antı-ds dna <10 <100
antı nukleer antıkor<1:100
yapıldı sonuc hepsı negatıf bu ne oluyor cevap beklıyorum


Cevap:

Bunların negatif çıkması olumlu.Normal anlamına geliyor

Bilgi Yok :

merhaba bana royno tanısından yapılan taetlerde hepsı negatıf cıktı ama hıc deger yazmıyo bu ne demek tesekkur...


Cevap:

Bu testler ayırıcı tanı için istenmiş ve negatif çıkmış.Ancak doktor gerek görürse ilave tahliller d eisteyebilir

Bilgi Yok :

mrb ben 14 yıldır ms hastasıyım.yani en azından öyle zannediyordum taki omirilik sıvısı alınana kadar .o tahlilde ms ten eser yok.mr larıma göre hep ms tanısı koyulmuş ve ataklarımda kortizon tedavisi uygulanmıştı.şimdi elimde olan tahlillere göre lupus olabilirmiş.
sonuçlar şöyle,
anti-nükler antikor (ANA) POZİTİF ARALIK VERİLMEMİŞ
anti-ds DNA (56,81 )pozitif sınır ise 30-35
ms e baya alışmışken çıkan sonuçlar kafamı karıştırdı.gerçi lupus başka hastalıkları özelliklede ms i taklit ediyormuş sizce durum nedir?
tşkler.
iyi çalışmalar.

Bilgi Yok :

hocam merhaba
anti HVC 0,02
HBs Ag 0,552 NEGATİF
ANA - NEGATİF
Anti ds DNA 0,5
çıktı bunlar ne anlama geliyor acaba şimdiden teşekkürler saygılarımla


Cevap:

Sonuçlarınızda problem görülmüyor

Bilgi Yok :

MERHABA:32 yaşında sle hastasıyım,tahlillerimi yorumlarmısınız?

sonuç ref.aralığı
C3 :64,4 79,0-152
C4: 6,24 16,0-38,0
ANTİ DS DNA: POZİTİF
CRP:<0,100 0,00-0,800
TSH:1,54 0,27-4,2
bööbrek biyopsisi hangi durumda yapılır,bu tahlillere göre gerekirmi,hangi aşamadayım,bu değerlerdeyken gebe kalmam sakıncalımı,teşekkür ederim.

Bilgi Yok :

antti ds dna romatizmaldır karaciger yaglanmasıyla böbreklerin fonksiyon kaybı test sonucu pozitif ise bagışıklık sistemi bozulmuştur alyuvarlar yani kandaki mikrop savaşçıları pasiftirler. spor yapın sakatat ürünler yemeyin örnek kelle paça . ciger dalak böbrek yemeyin kırmızı eti az tüketin düzenli, seks yapın geçer.

Bilgi Yok :

DNA ds-anti DNA testi ni yaptırmak için ssk güvencesi karşılıyormu yoksa ücretlimi teşekkür ederim..


Cevap:

SGK lı iseniz bu testleri ücretsiz yaptırabilirsiniz

Bilgi Yok :

Hayırlı çalışmalar ANA ds-anti DNA testi yaptırmak için ücret gerekiyormu yoksa ssk karşılıyormu öğrenebilirmiyim teşekkür ederim..

Bilgi Yok :

slm iyi akşamlar ana negatif anti dna pozitif 18.6 ıg m 15 ayrıca wbc 2.80 neu# 1.39 l mon#0.20 eos#.02 diğer kan değerlerim normal yorumlayabilir misiniz


Cevap:

wbc değeriniz oldukça düşük,bir hematoloji uzmanına danışmalısınız.Ayrıca Anti DNA pozitifliği de romatizmal bir hastalık şüphesini akla getirir

Bilgi Yok :

anti ds dna 26.1 pozitif bu ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz

Bilgi Yok :

ANA POZİTİF(+)BENEKLİ
ANTİ DS DNA 0,20 ÇIKTI BU NE ANLAMA GELİYO HOCAM BİLGİLENDİRRİSENİZ SEVİNİRİM.İYİ ÇALIŞMALAR


Cevap:

ANA bir otoantikor testidir.ANA pozitif çıkmış.Aşağıda bu konu hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz
http://tahlil.com/ana-testi-pozitif-cikti-ana-pozitifligi-hangi-durumlarda-olur/

Bilgi Yok :

ANA(IIF,1/100,IgG) ŞİDDETLİ(+) Açıklama bölümündede ŞİDDETLİ(+),BENEKLİ ne anlama geliyor açıklarsanız sevinirim.Teşekkürler...


Cevap:

ANA testiniz pozitif çıkmış

Bilgi Yok :

Anti Ds Dna Sonucu pozitif 174 biyopsi tahlili istendi neyden şüpheleniliyor olabilir. Ne demektir


Cevap:

Anti Ds DNA özellikle SLE denilen otoimmün yani bağışıklık sistemi hastalığında pozitifdir.AyrıcaSjögren sendromu, mixed konnektif doku hastalıkları ve progresif sistemik sklerozda da Anti ds-DNA düzeyi yükselir.

Bilgi Yok :

Merhaba;
anti ds dna 12 çıkmış. Ana: 1000'di lupustan şüpheleniliyor. B12 çok düşük ve folik asitte öyle.anti ds dna bu sonuçla pozitif mi demek oluyor acaba? tşk.


Cevap:

Referans değerlerini yazmamışsınız,ancak büyük olasılıkla sonucunuz pozitif.

Bilgi Yok :

anti ds dna sonucu anti ds dna <10 . referans aralığı 0-100 IU\ml
anlamı nedir. teşkkr..


Cevap:

Anti DNA testinizin negatif olduğunu gösterir.

Bilgi Yok :

ANA (IIF, 1/100, IgG-- sonuc HAFİF(+). referans aralıgı negatif. acıklamalar HAFİF(+)BENEKLİ(küçük taneli)

ANTİ DS-DNA(IgGM) sonuc 0,62

kan testini yorumlar mısınız?
sjögren sendromu hastalıgı şüphesi var...


Cevap:

Bunla r tek başına tanı için yeterli testler değil.İlave testlere de ihtiyaç olacak tanı için.

Bilgi Yok :

negatif çıkması ne demek?


Cevap:

sorun olmadığını gösterir

Bilgi Yok :

anti ds dna,eıa:sonuç :228 referans:100
antinükleer antikor fana ıfa 1:320 referans : 1:110 titre

anlamı nedır ögrenebilirmiyim tşk ederim


Cevap:

ANA ve ANti DNA testleriniz pozitif çıkmış.Bazı romatizmal ve bağışıklık sistemi hastalıklarında bu tür sonuçlar çıkabilir.