2 senedir diabet hastasıyım ilk defa HPLC degerim 8.1 çıktı.

2 senedir diyabet hastasıyım ilk defa HPLC degerim 8.1 çıktı, cok endıselenıyorum bir de 24 saatlık idrar tahlılımde kretenın 24 saatlik 962.06 idrarda protein 24 saatlik 169,400 doktor birsey yok dedı ama degerlerım yuksek endıselenıyorum, yardımcı olur musunuz?

Tahlil.com Cevabı : HPLC derken HbA1C demek istiyorsunuz herhalde. Bu diyabet eğitiminizin eksik olduğunu gösteriyor, diyabetinizi bu güne kadar pek önemsememişsiniz sanırım. HBA1c geriye doğru 3 aylık kan glukoz değerlerinin nasıl seyrettiğini anlamamıza yarar bir testtir. HPLC bu ölçümü yapmamıza yarayan biokimyasal yöntemlerden birisidir. HBA1c’nin %7′nin altında olması, daha iyisi %6.5′un altında seyretmesi hedeflenir. 24 saatlik Protein düzeyinin 169 olması böbreklerin hafif de olsa etkilendiğini gösterir. Neyse kaybedilmiş birşey yok eğer kan şekeriniz ve tansiyonunuz bundan sonra iyi seyrederse bozulmuş olanlar geri dönebilir, siz isteyin ve diaybeti öğrenin yeter ki.