32 yaşındayım, endoskopiden sonra antral gastrit denildi ama midemde öyle bir gaz var ki asla geçmiyor.

Merhaba 32 yaşındayım, endoskopiden sonra antral gastrit denildi ama midemde öyle bir gaz var ki asla geçmiyor ve bazen sanki nefessiz bırakıp beni hastanelik ediyor, en son gittiğimde bir de kan testi yaptılar ve 4 değer farklı çıktı. P-lcr %43,1- mpl 12,2 fl- pdw 15,5 fl- rdw-sd 37,9 fl Bunlar ne demek? Birde bu test yapılırken ben regl idim? Bu yüzden etkilemiş olabilir mi?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledik. Gönderdiğiniz test sonuçları tam kan sayımı veya diğer adıyla da hemogram testinin parametreleri arasında. Ancak çıkan tahlil sonuçlarında kayda değer bir sapma bulunmuyor. Sırasıyla sonuçları değerlendirelim.

P-LCR testi 43.1 çıkmış bu testin referans aralığı üst sınırı 42.3. Buradan da anlaşılacağı üzere bir hastalığı direkt olarak düşündürecek bir sonuç değil. 44 e kadar normal kabul edilebilir. Bu nedenle bu sonucu normal sınırlarda kabul edebiliriz.

MPV değeriniz yüksek çıkmış. Bu da kayda değer bir yükseklik değil. 11.9 üst sınırken 12.2 çıkmış. MPV testi, mean platelet volume kelimelerinin kısaltmasıdır ve bir kan hücresi olan  ortalama trombosit hacmini ifade eder. Demir eksikliği anemisinde bu değer yükselebilir.

PDW değerinizde dikkate alınmayacak bir yükseklik var. Bunu normal olarak da kabul edebiliriz.15.4 e kadar normal olarak kabul edilen değer 15.5 çıkmış. Bunu normal sınırda kabul edebiliriz.

Son olarak RDW değerinizi değerlendirelim. RDW değeriniz düşük çıkmış. RDW düşüklüğü kırmızı kan hücrelerinin olması gereken boyutun altında olduğunu gösterir. RDW testi, anemi yani kansızlık  türlerini teşhis etmeye yardımcı olmak için kullanılır. RDW düşüklüğü vücudunuzda demir emiliminin az olduğu ve/veya demir eksikliği anemisi durumlarında görülebilir.

Sonuç olarak mide hastalığınız da göz önünde bulundurulduğunda, mide hastalıklarında demir eksikliği sıklıkla gördüğümüz bir durumdur. Bu nedene demir eksikliği yününden MPV değerinizdeki yükseklik de göz önünde bulundurulduğunda ilave tahlillere gerek olabilir.

Bu nedenle kanda demir testi, vücutta demir depolarını gösteren ferritin ve demir bağlama testi yapılması demir eksikliği yönünden araştırma için uygun gözükmekte. Durumunuzu incelediğimizde bu yönde bir muayene ve tahlillerden geçmeniz uygun gözüküyor. Zaten size tanı koyulan antral gastrit de demir eksikliği nedenlerinden biridir. Yapılacak tahlillere göre tedaviniz de planlanabilir.

Sağlıklı günler dileriz.