Anneme meme kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat öncesinde kemoterapi tedavisi görücek.

hocam merhabalar.anneme meme kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat öncesinde kemoterapi tedavisi görücek.sağ memede ve sağkoltukaltında lenf bezlerinde tutulum olmuş.pet testi yapıldı ama vucudunda herhangi bir metastaza rastlanmadı.yani şu anda sadece sağ meme içinde ve sağ koltuk altı lenf bezlerinde görülüyo kanser.6 kür kemoterapi görücek ve 21 günde 1 alıcak.yani ameliyat öncesi kemoterapisi 4 ay civarında sürecek.peki bu 4 ay kemoterapi süresince kanserin vucudun başka uzak organlara metastaz yapma riski var mıdır?açıkçası içime kurt düştü 4 ay kısa bi süre değil şu anda da lenf bezlerinde tutulum olduğundan acaba 4 ay gibi bir sürede kemoterapi görmesine rağmen metastaz yapabilir mi diye sormak istedim size. cevaplarınızı merakla bekliyorum hocam şimdiden çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Tahlil.com Cevabı :  Metastaz yapıp yapmayacağına yorum yapmamız mümkün değil çünkü kanserin türü, evresi gibi faktörler önemlidir fakat annenizin göreceği kemoterapi tedavisi de zaten metastazı önlemek amacıyla yapılıyordur. Kanser tedavileri zor tedavilerdir ve doktorların uyguladıkları yöntemler bilimsel yönden araştırılmış ve daha önce uygulanmış yöntemlerdir ama içiniz rahat değilse başka bir onkoloji uzmanına da danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.