annemin değerleri şeker hastası ve şu an koldan damar yolu açacağız demişler a.v imiş diyaliz içinmi veyahutta illa diyaliz mi dir sonu

gran%74,3 hgb:10,4 hct:32,4 mcv:79,5 mch:25,4 glukoz:124 üre:90 kreatinin:5,2 gama glutamil transferaz:140 alkalet fosfatz :176 CKMB:11,6 hocam annemin değerleri şeker hastası ve şu an koldan damar yolu açacağız demişler a.v imiş diyaliz içinmi veyahutta illa diyaliz mi dir sonu

Tahlil.com Cevabı :

Evet annenizde kronik böbrek yetmezliği gelişmiş, diyaliz ihtiyacı var görülüyor. Damar yolu açılımından kasıt, kalıcı fistül uygulamasıdır, yani damarları birleştirici bir delik açılmasıdır. AV, arterivenöz demek olup atar damarlarla-toplar damarlar arasında açılan fistüldür.