Eosinofil (eos) değeri hakkında bilgi verebilirmisiniz.Eosinofil değerim düşük çıktı.

Eosinofil (eos) değeri hakkında bilgi verebilir misiniz? Kan tahlilinde eosinofil değerim  düşük çıktı.

Tahlil.com Cevabı :

Eosinofil bir lökosit (akyuvar) türüdür. Akyuvarların % 1-4’ü eosinofildir. Yabancı proteinleri etkisiz hale getirip, vücuda zararlı olmalarını engellemektedir.  Eosinofil değerinin düşük çıkması klinik olarak pek anlamlı değildir.Bu nedenle test sonucunuzda bir sorun yok.Ancak yüksek çıkması bir hastalık bulgusudur.
Eosinofillerin yüksek çıkmasına eosinofili denir.Saman nezlesi, astım ve diğer allerjik hastalıklarda,çeşitli  deri hastalıklarında, parazit etkenli hastalıklarda , ameliyatla dalağın çıkarılması(splenektomi) durumlarında, bazı böbrek hastalıklarında eosinofil sayısı normalin üstüne çıkabilir. Tek başına eos yani eosinofil yüksekliği ile bir hastalık tanısı konulmamalıdır. Doktorunuz bu tür bir şüphe durumunda ilave tahliller de isteyebilir.
Aşağıda konuya dair çok daha detaylı bilgi bulabilir, sorulmuş benzer soru ve Tahlil.com uzmanlarınca verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

Eosinofil tahlil sonucunun yorumlanması