HIV erken tanısında kullanılan, HIV P 24 testleri ve Combi testler hakkında bilgi alabilir miyim?

Tahlil.com Cevabı : HIV  virusu  erken tanısı,  güvenli kan temini ve hastalığın  yayılmasının  önlenmesi yönünden çok önemlidir.Duyarlılık ve özgüllüğü  yüksek olan ve  HIV antijeni ve antikoru  saptayabilen kombine yöntemler ( combi testler)  2001 yılından beri kullanılmaktadır. HIV infeksiyonu seyrinde, HIV p24  antijeni infeksiyonun erken döneminde, kanda HIV antikorlar› belirmeden önce ortaya ç›kar ve yükselir. İnfeksiyonun devam›nda HIV antikorlarının  yükselmesiyle eş zamanl› olarak p24 antijeni seviyeleri de düşer.