Hi̇v Hakkinda

Hocam iyi günler. Şüpheli ilişkimden 4 yıl sonra poliklinikte kart testi oldum. Oradaki pratisyen doktor bunun 0. Nesil olduğunu ve CE belgesi olmadığını fakat 6. aydan sonra net sonuç verdiğini konuyu kapatmam gerektiğini söyledi. CE belgesi ve jenerasyonu aklıma o dönem çok takıldı. Yani devletin resmi bir kurumu denetleniyordur ama nasıl CE belgesi olmaz ilginç gelmişti. Bu kart testine güven olur mu? Daha sonra özel hastanede test oldum hatta sonucumu buraya attım negatifti fakat anksiyetem beni bu durumdan koparmadı. Hastane cihaz Roche dedi ama kitler hakkında bilgi vermiyor markasını sorunca cevaplamıyor kitler sadece güvenilir diyip geçiştiriyorlar. Böylesine önemli testte şeffaf olmayıp insanları şüphede bırakmaları çok üzücü. Bu Roche cihazlarındaki kitleri hastaneler sağlık bakanlığından mı alıyor nasıl oluyor eski nesil olabilir mi? ECL diyorlar kit markası niye söylenmiyor ısrarla. Ben psikolojik destek alacağım kabul ediyorum ama bu sorulara cevap verilmemesini anlayamıyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Şüpheli ilişki sonrası yapılan kart testleri güvenli değildir. HIV enfeksiyonu tanısında bilimsel değeri yoktur. Bu nedenle tek başına kart test sonucuna güvenmek doğru olmaz. Fakat size sonradan çok daha güvenilir testler yapılmış ve bunlar da ne mutlu ki size negatif çıkmış.
Roche firmasının test kitleri ve cihazları güvenilir tanı araçlarıdır. Roche Elecsys HIV Duo testi yapılmış size muhtemelen.  Bu test sonuçları son derece güvenilirdir.
ECL testi de electrochemiluminescence immunoassay olarak bilinir ve 4. jenerasyon bir HIV testi olup son derece güvenilirdir.ECL bir test yöntemidir. Bu yöntemi kullanan farklı markalar olabilir. Ama hangi marka tes kiti olsa da bu yöntem çok güvenilirdir. ECL yöntemi ile test sonucunuz negatif ise HIV korkunuzu tamamen atabilirsiniz.
Size önerim lütfen test yöntemleri, test markaları ve jenerasyon gibi konular ile kafanızı karıştırmayın. Bu testleri yapan tüm sağlık merkezleri Sağlık Balanlığının kontrolünde yapmakta olup her laboratuvarda en az bir uzman hekim de bu test sonuçlarını kontrol eder. Bu nedenle marka ve cihaz bilgisinden daha çok test sonucu ile ilgilenin. Test ve cihazlara dair doktorlara bilgi sormaktan çok negatif olan test sonucunuza odaklanın.Test sonucunuz negatif çıkmış. Bu nedenle HIV enfeksiyonu  korkusunu kafanızdan atın.
Bu korku ve anksiyetiniz  devam ediyorsa mutlaka en kısa sürede psikiyarik ve psikolojik destek almak üzere bir psikiyatri uzmanına başvurun.

Sağlıklı günler diliyorum.