Tahlil Yorumu Ricası - 2

Merhaba, tahlil sonuçlarım: HBsAg 0,353 negatifAnti HBS - 40 pozitif (7 sene önve üç doz aşı oldum)Anti HBc İgG - 0,020 pozitifHBV DNA viral yük: saptanmadı Yaş 42Yorumlar mısınız? Hasta mıyım? Taşıyıcı mıyım? Eğer daha önce karşılaştıysam aşı olmam zarar verir mi?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba sizde hastalık veya Hepatit B yok. Hastalık yani hepatit b enfeksiyonu olmadığı için taşıyıcı da değilsiniz.

HBsAg 0,353 negatif çıkan sonuç ise sizde Hepatit B virüsü olmadığını ve pozitif çıkan (Anti HBS - 40 pozitif ) testi ise Hepatit B ye karşı koruyuculuğunuz olduğunu gösteriyor. Bu koruyuculuk da olduğunuz 3 doz aşıya bağlı olmuş.
Ayrıca aslında gerek olmasa da HBV DNA PCR testi yaptırmışsınız. Bu testi biz HBs Ag testi pozitif kişilere tavsiye ederiz.
Sadece HBsAg testi pozitif çıkan kişilerde bu test de pozitif çıkar. Sizde zaten HBsAg testi negatif çıktığı için bu test de beklendiği gibi negatif çıkmış. Bu test de kanda virüs olmadığı net bir şekilde HBV DNA Viral Yük saptanmadı çıkmış.
Bu da hastalık yok anlamına gelir.
Anti HBc İgG - 0,020 testi sonucunun ise pozitif değil negatif olması gerekir. Çünkü değer 0.02 olarak çok düşük çıkmış.Muhtemelen bunu yanlış belirtmişsiniz. Ancak her durumda sizde enfeksiyon ve hastalık yok. Taşıyıcı da değilsiniz. Aşı olmanıza da kesinlikle gerek yok çünkü aşı başarılı olmuş ve Hepatit B ye karşı Anti HBs antikoru oluşmuş. Buna bağlı olarak da sizde koruyuculuk gelişmiş.

Sağlıklı günler dilerim.