İdrar Tahlili Ve Tam Kan Sayımı Sonuçları

Merhabalar, pen*s akıntım yaklaşık 1 yıl önce başladı. Bu süreçte CYBH için ilaçlar kullandım. En son doktorum 2 tablet Tetradoks ve 10 Desefin yazmıştı. İlaçları kullanırken ve kullandıktan 15 20 gün sonrasına kadar herhengi bir şikayetim olmamasına rağmen sonrasında ufak ufak akıntı başlıyor. Özellikle sabahları bir damla şeklinde pen*s uzunu sıvazlamamla akıntı geliyor. Akıntının rengi beyaz ve sarı arasında. Aynı zamanda 4 ay önce HIV + teşhisi almıştım. 4 aydır ilaçlarımı kullanıyorum. Bugün yaptırdığım idrar tahlilinin ve tam kan sayımının görselleri ektedir. İlgili maddelerin referans dışı olması böbrek ya da karaciğerimde sorun olduğunu mu gösterir?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Gönderdiğiniz tahlil sonuçları böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınız yönünden direkt olarak bilgi vermez ancak öyle korkutucu bir sonuç da yok.

Sırasıyla sonuçlarınızı yprumlayalım.
İdrar tahlilinizde lökosit esteraz testi pozitif çıkmış ve eritrosit yani alyuvar görülmüş.İdrarda lökosit esteraz pozitifliği idrar yollarınızda bir enfeksiyon olabileceği yönünde bilgi verir.Bu durumda idrar kültürü  tahlili yapılmasında yarar var. İdrar kültürü tahlili idrar yolu enfeksiyonu tanısında en güvenilir tahlil yöntemidir.İdrarda eritrosit çıkması da idrar yolu enfeksiyonlarında görülebilir.Ancak sizin şikayetiniz olan pen*s ucunda sıvazlayarak bir damla akıntı gelmesi akla prostatit olarak prostat iltihabı ve/veya üretrit enfeksiyonu olasılıklarını akla getiriyor.  Özellikle prostatit enfeksiyonu tanısı kimi zaman sor oluyor ve tedavi süreci de uzayabiliyor. Bu süreçte sabırlı bir şekilde bir üroloji uzmanı kontrolünde takiplerinizin yapılamsı gerekiyor. Özellikle üretrit tanısında da özel kültür yöntemleri mevcuttur. Buna en çok neden olan mikroorganizmalar mycoplasma ve ureaplasma bakterileridir. Ancak belirttiğim gibi gerek idrar yolu enfeksiyonu, gerekse de üretit ve prostatit tanı ve tedavisinde bir dizi tahlil yapılması ve tedavide sabır gösterilmesi gerekir.Ancak bu rahatsızlıklarınızın HIV pozitif olmanız ile direkt bir ilişkisi olmadığı ifade edebilirim. Yani HIV enfeksiyonu bu hastalıkları ayrıca tetiklemez ve sebep olmaz.

Gelelim kan tahlil sonuçlarınıza, alyuvar olarak da bilinen eritrosit sayınız çok hafif yüksek çıkmış.5.50 üst sınırken sizde 5.53 çıkmış. Bu kayda değer bir yükseklik değil ve şikayetleriniz ile ilgili bir bulgu vermez. Benzer şekilde hemoglobin de 16 üst sınırken 16.6 çıkmış. Bunun da klinik bir değeri yok ve normal sınırlarda kabul edilebilir bu kadar hafif bir yükseklik.Lenfosit(LYM) yüzdenizde hafif bir yükseklik var bu da böbrek ve karaciğer fonksiyonları yönünden bir bilgi vermez ancak HIV pozitif olmanız bu duruma sebep olmuş olabilir. Ancak korkutucu bir yükseklik yok.

Sonuç olarak tahlil sonuçlarınızda böbrek ve karaciğer fonksiyonları yönünden olumsuz bir durum kesinlikle bulunmuyor ancak akıntı şikayetiniz de göz önüne alındığında, prostat iltihabı, üretra iltihabı ( üretrit) ve idrar yolu enfeksiyonu yönünden ileri tetkiklere ihtiyacınız olduğı ve bu konuda da birüroloji uzmanına muayene olmanız gerektiğini söyleyebilirim.

Sağlıklı günler dilerim.