Kan tahlili yaptırdım .SGPT testi değeri 85 çıktı .Bu değer yüksekmiş.SGPT tahlilinin anlamı nedir?

Kan tahlili yaptırdım .SGPT  testi değeri 85 çıktı .Bu değer yüksekmiş.SGPT tahlilinin  anlamı nedir.

Tahlil.com Cevabı : SGPT tahlili esas olarak karaciğer hücrelerinde bulunan enzimlerden biri olmasına rağmen kas, kalp vs diğer dokularda da bulunabilir. Bu tahlilin 45'ın altında olması gerekir. Bu değerlerde yükseklik olması karaciğer hücrelerinde hasar olduğunu gösterir. Viral hepatitler, karaciğer yağlanması, toksik maddeler nedeniyle karaciğer hasarı bibi nedenler olabilir.