Kolesterol,trigliserit ve hemogram testlerinin normal değerleri,alt üst sınırları neden her hastanede sabit değil.

Ben bir kolesterol ve trigiserit hastasıyım.aklıma takılan kolesterol ve trigiseritin alt ve üst sınırları her hastanede sabit degil.Hemogram tahlillerinde alt ve üst sınırlar laboratuvar raporunda belli degil. sadece ok işareti ile aşagıda veya yukarıda işareti var.bunlar neden verilmiyor.

Tahlil.com Cevabı : Güzel bir soru olduğu için bunu ayrıca bu bölümde de yanıtlamak istedik.Bu konuya açıklık getirmemiz gerekli.Kolesterol,trigliserit veya hemogram tahlilleri bunlara diğer bilinen kan tahlillerini de ilave edebiliriz.İsimleri aynı olan bu tahliller bir çok hastanede tamamen farklı firmalarının ürettiği farklı cihaz ve laboratuvar kitleri ile çalışılmaktadır.Bu nedenle testlerin çalışıldığı laboratuvarların normal değer aralıkları farklılık gösterebilmektedir.Ancak bu fark çok da büyük değildir.Sonuç olarak her laboratuvar testinin sonuç raporunda ilgili testin referans aralığı da yazar.Doktor da tahlili değerlendirirken buna dikkat eder.Ayrıca hemogram testinde de normal seğerlerin yazması gerekli.