Merhaba, kan tahlili sonucunda Ferritin değeri 519.4 ( 30-400 normal değerler) çıktı?

Merhaba, kan tahlili sonucunda Ferritin değeri 519.4 ( 30-400 normal değerler) çıktı. Bu değerin yüksek çıkması ne anlama geliyor? Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı : Ferritin bir demir depo proteini olup, 24 adet iki farklı alt birimden  oluşmuştur. Ferritin vücüdumuzda demir deposu görevi üstlenen bir  protein çeşididir.   Ferritin  kan dolaşımında da bulunur. Ferritin testi ölçümü ile vücudumuzun  demir depoları hakkında bilgi sahibi oluruz. Ferritin yüksekliğnde vücudumuzda demir oranı yüksektir. Ferritin yüksekliği hemokromatoz hastalığı,çeşitli enfeksiyonlar ve bazı  ve tümörlerin varlığında görülür. Ferritin yüksek çıktığında tanı amaçlı ilave tahlillere ihtiyaç duyulur.