Merhaba son adet tarihinden 5 gün sonra doğum kontrol hapına başladım hapı bıraktıktan 5 gün sonra adetim geldi ancak diğer adetlerime göre çok azdı bu

Merhaba son adetim galiba 18 Şubattı ben ayın 23 doğum kontrol hapına başladım hapı bıraktıktan 5 gün sonra adetim geldi ancak diğer adetlerime göre çok azdı bunun sebebi hap mıdır hapa yanlış zamanda başlamam mı

Tahlil.com Cevabı : Doğum kontrol hapları ilk kullanımda adetin birinci günü başlanır.Bir kutu tamamen bittikten sonra devam eden aylarda  adet kanamasının başladığı tarihe bakmaksızın ilacın bittiği gün itibari sayılarak (adetli de olsa) 8. gün ilacın yeni kutusuna başlanır. Ve sonraki aylarda bu şekilde devam eder. Adetin ilk günü kullanım yalnızca başlangıç için geçerlidir.
Siz her durumda yanlış kullanmış oluyorsunuz. Bu da tam koruma sağlamadığını gösterir. İlaca bağlı böyle bir kanama olmuş olsa bile bir gebelik testi yaptırmanızda fayda var. İlaca devam edecek olursanız yukarıda açıklamış olduğum şekilde veya ilacın prospektüsünde belirtilen düzende kullanmanız güvenli bir koruma sağlayacaktır