PLT değerim 601 çıktı.Kan sulandırıcı kullanmalımıyım.Başka bir tedavisi mevcutmu?

PLT değerim 601 çıktı.Kan sulandırıcı kullanmalımıyım.Başka bir tedavisi mevcutmu?Tehlikeli arzeden bir durummudur,bilgilendirirmisiniz lütfen.

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle PLT değerinizin neden yüksek çıktığına dair tahliller de yapılmalı görüşündeyim.Bir çok nedenden PLT yüksek çıkabilir.Maligniteler, myeloproliferatif hastalıklar, splenektomi sonrası, romatoid artrit, demir eksikliği anemisi ve akut enfeksiyonlarda trombosit (plt)sayısı artabilir.