Beyaz Saçları Koparmak Beyaz Saç Sayısını Arttırır mı?

05.03.2017 10:44 | Güncelleme: 08.09.2020 02:45 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Pigment, renk hücreleridir. Saçın, tenin, gözlerin rengini veren renk pigmentleridir. Bu pigmentlerin rengi genlerde şifrelenir ve hücreler tarafından oluşturulur. Ancak çevresel veya genetik sebeplerden dolayı bu pigmentlerin üretimi durursa, renksizleşmeler meydana gelir.
Beyaz Saçları Koparmak Beyaz Saç Sayısını Arttırır mı?
A

Bazı kişilere göre beyaz saçları koparmak, beyaz saç sayısının çoğalmasına sebep olur. Ama bu tamamen yanlış bir düşüncedir.  

Pigment Nedir?

Pigment, renk hücreleridir. Saçın, tenin, gözlerin rengini veren renk pigmentleridir. Bu pigmentlerin rengi genlerde şifrelenir ve hücreler tarafından oluşturulur. Ancak çevresel veya genetik sebeplerden dolayı bu pigmentlerin üretimi durursa, renksizleşmeler meydana gelir.

Saçlar Neden Beyazlar?

Saç rengini, saç kökü hücrelerdeki pigmentler oluşturur. Eğer bu pigmentlerin üretimi kesilirse saçlar beyazlamaya başlar. 

Erken saç beyazlamasının ana nedeni genetiktir. Hatta saç rengi genetiktir desek dahi yanlış olmaz. Yani bazı bireylerde erken, bazı bireylerde geç beyazlamalar görünürken, bazı insanlarda saç beyazlaması gerçekleşmez veya kırlaşır. Bunun sebebi genetik faktörlerdir.
Bazen saçların beyazlaması bazı iç hastalıklar ve bağışıklık sistemi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durum nadiren karşımıza çıksa da basit tahlillerle ortaya konabilir.
B12 vitamini ve demir eksikliği ve kansızlık saçların erken beyazlamasına yol açabilir. Özellikle renk pigmentlerini düzenleyen demir minerali, saç beyazlamasında da karşımıza çıkar. Bu sebeple beslenmelerde demir alımını desteklemek son derece önemlidir.
Koparmak Çözüm Değildir

Beyazlayan saçı koparmak çözüm değildir. Renk pigmentleri artık üretilmiyorsa kopardığınız saçın yerine çıkacak olan saç yine beyaz olacaktır. Ancak yeni saçın çıkması biraz uzun sürdüğünden, kişiler koparılan beyazı çare olarak düşünürler. Bu küçük bir yanılmadır sadece.

Saç beyazlamasında genelde kullanılan çözüm ise saç boyatmaktır. Ancak saç boyatırken de bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Saçlar sık boyatılmamalıdır. Sık boyanan saçlarda yıpranmalar meydana gelir. Özellikle ileri yaşlarda sağlıklı saç üretimi de yavaşladığından kişide istenmeyen bir görüntü meydana getirir.

Beyazlar için saç boyatma yöntemi olarak dip boyası kullanılabilir. Bu sayede saçların sadece yeni çıkan kısımlarına boya uygulanır ve yıpranmalardan kaçınılabilir.

 

 

Krup Sendromu Nedir?
Üst solunum yollarının daralması veya tıkanması sonucunda ortaya çıkan tabloya genel olarak krup sendromu denir
HIV Virüsü Nedir ve Nasıl Çoğalır?
HIV, insan bağışıklık sistemi üzerinde baskı oluşturan ve ilerleyen dönemde insan bağışıklık sistem yetersizliği olarak isimlendirilen AIDS adlı hastalığın etkenidir
HIV Bulaşma Yolları ve Risk Grupları
HIV, cinsel ilişki sırasında veya kan ürünlerinin transferi sırasında bulaşan virutik bir etkendir
Hodgkin Lenfoma Nedir?
Hodgkin hastalığı lenf nodüllerinin tümöral büyüme şeklinde başlayarak gelişen bir kanser türüdür
Orak Hücre Anemisi Sizi Sıtmadan Korur
Bir hastalığın diğer bir hastalığın gelişimini engellemesi başta kulağa garip gelse de bu durumu destekleyen pek çok örnek sayılabilir
Gıda Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı?
Hafif denebilecek düzeyde gıda zehirlenmesi geçiren yetişkinlerde kusma ve ishal görülmektedir
Kan Tükürmek Neden Olur?
Kan tükürmek diye tabir ettiğimiz olay genellikle öksürürken meydana gelen bir durumdur
Boyun Düzleşmesi Nedir?
Boyun düzleşmesi halk arasında sık görülen bir hastalıktır
Epididimit Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Epididim erkeklerde  testisler üzerinde yer alan ve testislerde üretilen  spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynar
Herpes (Uçuk ) Nedir? Uçuk Nasıl Oluşur?
Uçuğa neden olan Herpes simpleks, Herpes viridae familyasına ait olan bir virüstür
Spinal Müsküler Atfori (SMA) Nedir?
Spinal müsküler atrofi hastalığı kalıtsal olarak aktarılan nörolojik bir hastalıktır
Gebelik Diyabeti Bebek İçin Tehlikeli mi?
Gebelikte meydana gelen diyabete gebelik diyabeti denir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com