Safra Kesesi Ameliyatı Olan Hastalarda Nasıl Sorunlar Olabilir?

30.11.2017 11:44
Safra kesesi sindirim sisteminin önemli organlarından biridir
Safra Kesesi Ameliyatı Olan Hastalarda Nasıl Sorunlar Olabilir?
A

Safra kesesi sindirim sisteminin önemli organlarından biridir. Bazen enfeksiyonlar ve iltihapdan dolayı son çare olarak safra kesesinin ameliyatla çıkarılması gerekir.
Bu ameliyatın genelde yan etkileri olmaz ama bazı hastalarda birkaç durum ortaya çıkar ve bunlar aşağıda belirtilmiştir:

1.İshal, genelde safra kesesi çıkarıldıktan sonra ilk durum olarak meydana gelir. Bir süre sonra bağırsaklar safra kesesinin olmadığına alışınca ishal da geçer.
2.Safra kanalının tahribi, bazen ameliyat sırasında safra kanalına hasar gelir ve bu da karın ağrısına sebep olur.
3.Safra sızıntısı, safra kesesi çıkarıldıktan sonra karaciğer tarafından üretilen safra pankreas ve bağırsaklara geçebilir ve ağır ağrılara sebep olur.
4.Enfeksiyon, genelde safra kesesi ameliyatından sonra bakteriyel enfeksiyonlar oluşur bu nedenle antibiyotik ilaçlarının alınması tavsiye edilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Astım Hastaları Kış Aylarında Nasıl Korunmalı?
Astım; nefes alıp vermede görev yapan bronşların daralması sonucu ortaya çıkan, kişide nefes darlığı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Kronik bir hastalıktır. Hastalıktan tamamen…
Erkeklerde Prostat Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?
Prostat; erkeklerde, sidik torbasının alt kısmında bulunan, idrar atımında görevli, erişkin erkeklerde 18-20 gr ağırlığında bulunan iç salgı bezi olan bir keseciktir.
Hastalığın “Taşıyıcısı” Olmak Ne Demek?
Kavram yanılgıları insanları çoğu zaman tedirgin etmekte, korkutmaktadır. Ancak insan, bilgi sahibi olduğu konudan korkmayacağı gibi; bu kavramla ilgili olabilecekleri, alabileceği tedbirleri,…
Alerjik Rinit Tanısında Cilt Testleri
Sevgili okurlar, Tahlil
Menopoz Neden Osteoporozu Getirir?
Menopoz; kadın üreme organlarının artık aktif yumurta üretmemesi neticesinde, adet görmemesi durumudur. Osteoporoz ise; kemiklerin gücünü kaybetmesi neticesinde kemik ağrılarının oluşması ve kolaylıkla…
Kemik İliği Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Kemik iliği; kan hücrelerinin, insanın hayatı boyunca üretildiği yerdir. Kemik iliği, kök hücre bakımından zengindir. Yani üretilen her kan hücresi, farklılaşma ve ihtiyaç olan organa gönderilerek bu…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com