Trikoptilozis Nedir?

15.05.2017 12:18 | Güncelleme: 22.08.2020 07:39
Trikoptilozis saçların uç kısmında ikiye ayrılmasıdır. Yani saç uçlarında çatallaşma olarak tabir edilen kırıklardır.
Trikoptilozis Nedir?
A

Trikoptilozis saçların uç kısmında ikiye ayrılmasıdır. Yani saç uçlarında çatallaşma olarak tabir edilen kırıklardır.

Trikoptilozis Neden Olur?

Herhangi bir fiziksel ve kimyasal hasarlar trikoptilozis’e neden olabilir. Bu durumda saçı koruyan tabaka saçın uç kısmında kaybı olur ve böylece saç ikiye ayrılır.

Saç kurutma makinesi, bazı asidik veya bazik şampuanlar, bazı taraklar ve sürekli saçları boyamak trikoptilozis’e yol açar. Saçlar ıslakken taranmamaya özen gösterilmelidir.

Ayrıca saçları sıkı bağlamak, uçları sıkıştırır tarzda modeller yapmak da bu kırıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Trikoptilozis Nasıl Engellenir?

Saçlar sağlıksızlaştığında ilk önce uç kısımlarından bu durum fark edilir. Bu kırık noktalar, alınmalı ve saç bakımı yapılarak düzeltilmelidir.

Saçlar ne kadar sağlıksızsa bu çatallaşma durumu o kadar derindir. Yani bu saçların ayrılan kısmını tutabiliyor ve ayırabiliyorsanız durum oldukça ciddi ve bir an önce önlem alınması gereklidir. Bu durumda saçlar kısa kestirilmeli ve bir süre dinlenmeye bırakılmalıdır. Boya, aşırı ısı, çok ince ve sert taraklardan uzak tutulmalı; bunun yerine saç kremi ile yumuşaması sağlanmalı, doğal kurumaya bırakılmalıdır. Bu sayede kendiliğinden sağlıklı şekilde yeniden uzayacaktır. Kırılmalar başladığı andan itibaren küçük küçük uçlardan alındığı sürece trikoplozisler ortadan kalkacak ve sağlıklı görünüm elde edilecektir.

Ayrıca saçlar; kişinin beslenme alışkanlığını da ortaya koyar. Saçların sık yağlanması, kepeklenmesi, kırılması yanlış beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple kişi, beslenme şekline de dikkat etmelidir. Özellikle saçların sağlıklı olmasını sağlayan E vitamini hem besinlerle alınmalı, hem de saçlara uygulanmalıdır. Saç bakım ürünlerinde de doğal ve vitaminli içerikler olmasına dikkat edilmelidir. Bu durumda daha sağlıklı görüntüde saçlara kavuşmak mümkündür.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Krup (Laringotrakeit) Nedir?
Krup; solunum sistemini etkisi altına alabilen bulaşıcı ve viral kaynaklı bir enfeksiyon hastalığıdır. En sık neden olan virüsün adı; parainfluenza’dır.
Alerjik Rhinit Nedir? Alerjik Rhinit Belirtileri Nelerdir?
Rhinit burun enfeksiyonudur. Alerjik Rhinit ise alerjik etkenlere bağlı olarak burun enfeksiyonu olarak tanımlanabilir.Nezle, geniz akıntısı, boğaz kaşınma, burunda kaşınma hissi sıkça görülen…
Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji, yaygın ağrıyla seyreden kronik bir durumdur. Boyun, sırt ve omuz ağrısı en sık görülen belirtilerdir.
Anemi ( Kansızlık) Nedir? Anemi Nasıl Anlaşılır?
Vücut dokularına oksijen taşıyan Hemoglobin (HGB) miktarının yaş ve cinsiyete göre olması gereken değerinin altına düşmesine anemi yani kansızlık adı verilir.
Gut Hastalığı Nedir?
Gut hastalığı fazla bir uyarı vermeden ani olarak gelişen bir hastalıktır.Gut hastalığı eklemlerde birdenbire otaya çıkan kızarıklık, şişme, duyarlılık ve ağrı ile ilk belirtilerini verebilir.Eklemleri…
Hemoroid (basur) İle Mücadele Etme Yolları
Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın görülmektedir.Anal kanalın üst kısmında damarların genişlemesidir.Basur ve/veya mayasıl olarak da halk arasında adlandırılır.Hemoroid (basur)…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com