;

Stresle Baş Etmenin Yolu: Gülümseyin!

Yayın Tarihi : 2016/01/12 14:59 • Güncelleme Tarihi : 2023/03/16 12:14 •

Kronikleşen stres, çağımız hastalıklarının temel etkeni olarak kabul edilmektedir.

Kronikleşen stres, çağımız hastalıklarının temel etkeni olarak kabul edilmektedir. İş yaşamı, sosyal hayat veya kişisel zorluklar hayatımıza stresi sokar. Stres artık hayatımızın bir parçasıdır. Stresle mücadele etmek için onu yönetmeyi ve kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Stresle baş etmenin en kolay yöntemi ise gülümsemektir. Stresli bir durumda kişi gülümserse fiziksel ve psikolojik olarak o durumu atlatmaya başlamış demektir. 

Vücut ve Beyin Koordinasyonu

Beyin, vücudun yönetimini sağlayan mekanizmadır. Çünkü duyu almaçlarında bulunan reseptörler, vücut için meydana gelen her bir tehdit ve durumu beyine iletir. Böylece beyinde oluşturulan cevap, motor kaslara iletilir ve olaya cevap oluşturulmuş olur. Yani kontrol kumandası beyindedir. 

Ancak unutulmamalıdır ki, beyin dışarıdan yapacağınız müdahalelere de açıktır. Örneğin psikolojik baskı, fiziksel olarak göremediğiniz bir durumdur ama beyin sizin hareketlerinizden bir tehditte olduğunuzu anlar ve her an tetikte bekler. 

Yapılan son araştırmalar, vücut ile beyin arasında başka bir bağlantı daha kurdu. Araştırmaya göre; canınız bir duruma aşırı sıkıldığında bir dakika gülümseyin. Bunu yapmak zordur ancak yapabildiğinizde farkı göreceksiniz. Bu gülümseme hali bir süre sonra beyinde yankılanıyor. Beyin; bunun büyütülecek bir durum olmadığını düşünüyor ve gününüz çok daha keyifli geçiyor. Beyin buna inandıktan sonra artık üzerinizdeki psikolojik baskı ortadan kayboluyor. 

Kurtulduğunuz stres sayesinde durumu daha iyi değerlendiriyorsunuz, daha kalıcı bir çözüm üretebiliyorsunuz. Daha da güzeli, aynı şeyi defalarca düşünerek bütün gününüzü bunun stresine ayırmıyorsunuz.

Diğer bir destekleyici yöntem de anlatmamaktır. Canınızı sıkan bir durumu ne kadar çok dile getirirseniz, o kadar çok o anda kalırsınız ve etkisinden çıkamazsınız. Bu sebeple yaşadığınız kötü olayı o noktada bırakın ve size çözüp üretip, yardımcı olamayacak kimse ile paylaşmayın.

Yorumlar

Yorum
; ;