23 yaşındayım guatrım dıştan hafif şişlikle belli oluyor?

23 yaşındayım guatrım dıştan hafif şişlikle belli oluyor.doktor tanısına göre haşimato hastasıyım henüz ilaca başlamadık.tahlil sonuçlarım TSH 1,318 ANTİ TG 500,0 ANTİ TPO 1300,0 Aynı zamanda 7mm çapında kistik nodüle rastlandı.troidim hızlımı yavşmı çalışıyor bir risk varmı öğrenebilirmiym

Tahlil.com Cevabı : Haşimato hastalığı tiroid bezlerinin iltihaplanması nedeniyle görülmektedir. Türkiye’de pek bilinmeyen bu hastalık yaklaşık her 10 kadından birini tehdit etmektedir.  Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki etkenlerden bazıları aşırı miktarda iyotlu tuz tüketimi, ani yoğun üzüntü, üst solunum yolu enfeksiyonu, hamilelik ve stres hastalığı tetikleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Bu durumda tiroid bezi normal olarak çalışamamaktadır..