38 yaşındayım plt degerim 517 çıktı ne yapmam gerektigi hakkında bilgi verir misiniz ?

İyi günler 38 yaşındayım plt degerim 517 çıktı ne yapmam gerektigi hakkında bilgi verir misiniz bi de plt nin yüksek olması önemli bi hastalıga sebep midir

Tahlil.com Cevabı : Tek başına PLT yüksekliği fazla bir anlam ifade etmez.Trombosit çeşitli durumlarda yüksek çıkabilmektedir.Bu durumlar ise; bazı anemi türleri, myeloproliferatif hastalıklar, splenektomi(dalak alınması) sonrası, romatoid artrit, enfeksiyonlar be bazı kanser türleridir. Bir kaç hafta sonra testi tekrarlatın,yine yüksek çıkarsa bize yazarsınız.