5,5 yaşında bir kızım var. Boy, kilo gelişimi, karın ağrısı nedeni ile Gastroentoloji uzmanına başvurduk

Merhabalar... 5,5 yaşında bir kızım var. Boy, kilo gelişimi, karın ağrısı nedeni ile Gastroentoloji uzmanına başvurduk... Son 6 aydır şikayetleri çok şiddetli FMF ve Çölyak için Genetik testler yapıldı sonuçlar Negatif... Son olarak Endoskopi yapıldı BİYOPSİ sonuçları şöyle: 1- Özofagus, HAFİF DERECE ÖZOFAJİT 2-Mide ( Antrum+Korpus) İNAKTİF ANTRAL GASTRİT Lamina prafriada 1 adet lenfoid folikül varlığı/ Agregat görüldü H.Pylori :Giemsa ile izlenmedi 3- Duedenum, ÖDEM Bu sonuçlar ne anlama geliyor. Çölyak veya diğer şikayetleri için yeterlimi.. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Bu bulgular Çölyak ile ilgili değil.Yani Çölyak tanısı koydurmaz.
Ancak kızınızın yemek borusu ve midesinde enfeksiyon bulguları var.Gastrit ve ÖZOFAJİT yönünden.
Doodenum yani ince barsakta da hafif tahriş bulguları gözlenmiş.
Doktorunuz diyet ve bazı ilaçlar önerebilir.