Adrenal Kontraslı Mr sonucu

Merhabalar, yaklaşık 1 ay kadar önce pkos kontrolü için verdiğim kanda androjen ve prolaktin yüksekliğinden endokrine sevkim istendi. Kontraslı adrenal mr istendi ancak görüntülerdeki bir yer bizi biraz korkuttu ve yaklaşık 4-5 günü olduğu için ve SÜRRENAL ADENOM diye belirtildiği için sonuçları bekleyene kadar en azından ciddi mi değil mi öğrenebilirsek bu konuda çok seviniriz. Şimdiden teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Kan tahlillerinde hehidroepiandrosteron sulfat (dhea-so4)  ve prolaktin yüksek bu da  PKO hastalığını işaret ediyor. Gelelim sürrenal adenoma, bu konuda yazılı bir mr raporu bize daha net bilgi verecektir. Ancak sizi genel olarak sürrenal adenom konusunda bilgilendireyim. Surrenal adenomlar kanserli olmayan kitlelerdir. Çoğu  zaman tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Böbrek üstü bezinin anormal şekilde büyümesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlıkta aynı zamanda hormon salgılanması da hastalığa eşlik edebilir.Çoğu zaman tedaviye gerek olmaz ve takip yeterlidir.
Şu aşamada detaylı mr raporunu beklemekte yarar var. Ancak genel olarak surrenal adenomlar sizi korkutmasın kanserli bir oluşum değildir. Önceden de belirttiğim gibi çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duyulmaz.
Tahlili isteyen doktor muayene bulgularınız ve sonuçlarınıza göre gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.