Anti TPO:>1000 Triglobulin:>300 TSH:32.92 15 yaşımdayım ve graves hastasıyım

Anti  TPO:>1000 Triglobulin:>300 TSH:32.9215  yaşımdayım ve graves hastasıyım 2-3 yıldır tedavi  görüyorum fakat anti tpo ve triglobulin tahlilerini ilk  defa yaptırdım normal olması gereken değelerinin  üstünde ve ne olduğu hakkında pek bilgimiz yok bana  yardımcı olabilirmisiniz

Tahlil.com Cevabı :  Graves Hastatığı otoimmün bir hastalıktır. Yani bağışıklık sisteminiz kendi bir dokusunu yabancı bir madde gibi algılar ve ona karşı reaksiyon verir. Burada da tiroid bezinde bir enzim olan TPO'ya karşı antikor üretir ve AntiTPO yüksek bulunur. Hastalığın tanısında kullanılan bir testtir ama Graves için spesifik değildir, bütütn otoimmün tiroid hastalıklarında yüksek bulunur. Tirogloblin ise tiroid dokusunda üretilen bir proteindir ve dokuda aktivasyon varsa yüksek çıkabilir, aslında tiroid dokusunun varlığının bir göstergesidir . Sonuçta her iki parametrenin yüksek olması da telaş gerektiren bir durum değildir. Sizin için sorunlu olan TSH değerinizin yüksekliği. Bu Graves Hastalığınızın kontrol altına alındığını gösteriyor. Graves hastalığında ilaç genelde en fazla 2 yıl kadar kullanılır, siz biraz bu süreyi aşmışsınız. Derhal doktorunuzla görüşüp tedavinizin düzenlenmesine ihtiyaç var. Kanımca ilacın kesilip 1.5 ay sonra tehrar TSH bakılması en uygun seçenek gibi duruyor.