Antidepressan kullanmama sebebiyle prolaktin değerim 90 lara ulaşmıştı.Son tahlilde ise 21.18 çıktı.Gebe kalabilir miyim?

Merhaba Hocam.Bebek sahibi olmak istiyoruz, rahimde ve yumurtaliklarda bir problem yok. fakat uzun sure antidepresan kullandigim icin prolaktin seviyem 90lara ulasmisti. Ilaci biraktim ve 1 ay sonra ölçüm yaptırdım 27.90 cikti. Bugun olmasi gerektigi gibi sabah 10'da tekrarladim ve sonuc 21.18 cikti. Ayrıca Tsh hormonum normal degerlerde. Son prolaktin tahlilime göre gebe kalabilir miyim?

Tahlil.com Cevabı : Antidepressan ve psikotik ilaçlarda ne yazık ki prolaktin yüksekliği gibi bir yan etki var.Ancak ilaç tedavisinin sona ermesinin ardından buna bağlı düşme de görülüyor.Sizin de değeriniz ilacı bırakmanız sonrası normal değerlere inmiş.
21.18 çıkan prolaktin değeri çok iyi.Olması gerektiği gibi. Prolaktin yönünden önünüzde gebeliğe engel bir durum yok. Ancak gebelik sadece prolaktin hormonu ile ilgili değildir.Eşinizin sperm test sonucu ve  sizin diğer kadınlık hormonları da bu konuda rol sahibidir. TSH değerinizin de normal çıkması soon derece olumlu. Her şey gönlünüzce olsun.