Aynı tabaktan yemek yediğimiz insan hiv li ise hiv bulaşır mı

hocam aynı tabaktan yemek yediğimiz insan hiv li ise hiv bulaşır mı ıkıncı sorum salya ıle hiv bulaşırmı sonucta aynı tabaktan yemek yerken kaşık hıvlı kısının salyasına değmiş oluyor o zmn aynı tabaktan yerken bulaşı oluyor mu ?

Tahlil.com Cevabı :   HIV'in, nezle grip gibi aksırık ya da öksürükle bulaşmayacağını bilmekte yarar var. İş yerinizde, evinizde ya da toplu yerlerde bir arada bulunmakla bulaşmaz. Yıkanmadan bile olsa aynı giysileri giymekle, telefon ahizesiyle, aynı tuvaleti kullanmakla, bardak, çatal, kaşıkla geçmez.

a*********** :

Meraba hocam.Ben erkeğim  hata yapıp 10 yaşlarımda ve 12 yaşımda benimle aynı yaşta bikaç erkekle korunmasız ilişkiye girdim.Karşı taraftakilerde hıv aids yok fakat onlarda olmasa bile o ilişki sırasında bana bulaşabilirmi?

Cevap:

Bu tür bir şüpheniz varsa bir enfeksiyon hastalıkları doktoruna başvurup tahlil yaptırın.Ancak tahlil dışında psikiatrik bir destek almanızda gerekebilir.Bu yaşlarda bu tür ilişkilere girmek sağlıklı bir durum değildir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için buraya tıklayın.