Bebeğimin Tahlil Sonucu spot idrarda kreatinin

Merhabalar 3 ay 19 günlük oğlumun böbreklerin de bir problem olacağından şüphe ettik sonuclar ne önerirsiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar çocuğunuzun tahlil sonuçlarını değerlendirdik. Çocuğunuzda idrar yollarında bir enfeksiyondan şüphe duyulmuş muhtemelen. İdrar kültürü ve idrar tahlili testleri istenmiş. Bunlar da temiz çıkmış. Muhtemelen spot idrar kreatinin değeri kafanızı karıştırmış. Kanda kreatinin yüksekliği böbreklerle ilgili bir sorunu gösterebilir.
Ancak bebeğinize  spot idrarda kreatin bakılmış bu test sonucu da kabul edilebilir bir değer. Bebeğinizd 14.4 çıkmış. Değişken aralıkta olabilen spot idrar kreatinin değerleri kadınlarda: 11-20 mg/kg/gün, erkeklerde ise 14-26 mg/kg/gündür. Çocuğunuzda bu değerlerle bir böbrek hastalığından söz edemeyiz.

Ayrıca kan testinde çocuğunuzda BUN ( 6 çıkmış)  ve kreatinin (0.23 çıkmış)  değerleri normal çıkmış. Böbrek hastalığı olsa idi bunlar yüksek çıkardı.Ancak kan sayımında yani hematoloji testinde hafif kansızlık bulguları var. HCT ve HGB düşük çıkmış. Belki bu yönde ilave tahlillere gerek olabilir. Doktorunuz bu yönde sizi bilgilendirecektir.

Bebeğinize sağlıklı günler dileriz.