Ben 12 yaşındayım.benim hipertansiyonum var. en son 16 ya kadar yükseliyor?

Ben 12 yaşındayım.benim hipertansiyonum var. en son 16 ya kadar yükseliyor.ben de vanilmandelik asit (VMA)testi yapıldı.Sonuçta 4.26 , birimde mg/kg/gün yazıyor. referans aralığında 0.10 _0.18 yazıyor. doktorum bu değere yüksek dedi.endokrin polikinliğine yönlendirdi o doktor da yüksek dedi . anlamadığım şey vanilmandelik asit ne demektir. (asıl tanımı) bir de bu değerim neden yüksek çıkar. önemli bir sorun mudur?

Tahlil.com Cevabı : Vanil Mandelik Asit hipertansiyon tanısında ,idrarda araştırılan bir katekolamin metabolitidir.feokromositoma adı verilen ve tansiyon yüksekliği ile seyreden bir hastalıkta yükselir.