Ben 41 yaşındayım. yaklaşık 4 yıl önce , ayaklarımın çok fazla ağrıması ve şişmesi sonucu muayeneler sonucunda venöz yetmezlik teşhisi ile tedavi oluyorum?

Ben 41 yaşındayım. yaklaşık 4 yıl önce , ayaklarımın çok fazla ağrıması ve şişmesi sonucu yapılan muayeneler sonucunda venöz yetmezlik teşhisi ile tedavi oluyorum. Sol bacak ağırlıklı ana venlerimdeki kapakçıkların gevşemiş olduğu söylendi. sürekli kontrol amaçlı kan tahlilim yapılıyor. ASO değerim sürekli yüksek. (400-600 arası normal değer :200) sonbahardan ilkbahara kadarki dönemde pen*silin oluyorum. ama değer düşmüyor. ne yapılmalı ? teşekkür ederim. syg

Tahlil.com Cevabı : ASO, streptokok adı verilen bir bakteri sonrası gelişen enfeksiyonlarda yüksek çıkar.Siz de muhtemelen bu tür bir enfeksiyon geçirmişsiniz.Doktorunuz bu nedenle pen*silin vermiş. ASO değerinin düşmemesi ile ilgilii en doğru bilgiyi ise, sizi takip eden ve diğer tahlillerle birlikte muayene sonuçlarınızı değerlendiren doktorunuz verecektir.