ANTİSTREPTOLİZİN O (Kantitatif) (ASO)

Sıklıkla istenen bir seroloji tahlilidir.Önceden latex yöntemi ile çalışılırken günümüzde nefelometre cihazları ile bu tahlil yaygın olarak yapılmaktadır.
Streptolizin O’ya karşı kanda dolaşan antikorlardır. A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarının tanısında ve takibinde kullanılır.

Normal Değer: 0-200 IU/ml'dir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Bu Gönderiye 7 Adet Yorum Gelmiş
s*********** :

WBC : 6,87nRBC: 4,20nHGB:11,6nHCT: 33,7nMCV: 80,2n


Cevap:

Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  tam kan sayımı olarak de bilinen hemogram testi parametrelerden sadece bir kaçı.Ancak sadece bu değerler tek başına fazla bir fikir vermez.
Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir,
Kan sayımı sonrası diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?


 

A********** :

Wbc 4,00. Lym1,10 mıd7,20. Gran 2,50. Lym hgb 11,00 hct 33,40 rbc 3,62 mcv 92,10 Mach 30,30 mchc 32,90 rdv 13,30 rdva 40,70 plt 220 pct 0,17 mpv 7,70 pdw 10,20 lpcr 13,10 bu tahlil sonuçlarını yorumlar mısınız bu sonuçlara göre herhangi bir kan hastalığım olup olmadığı belli olurmu lösemi gibi


Cevap:

Kansızlığınız var, araştırılması ve tedavi verilmesi gerekir..

a************** :

İlk önce şimdiden teşekkürler..
Wbc: 16,4
Hgb: 14,4
Hct: 43,3


Cevap:

WBC değeriniz biraz yüksek enfeksiyon olabilir, muayene olmanızı öneririz..

m******** :

Annem bana hormon ve tam kan sayımı testı yaptırmak ıstıyor. Ben sıgara kullanıyorum ailemde bilmiyor. Bu tam kan sayımında sigara icip icmediğim ortaya cıkar mı?


Cevap:

Hayır anlaşılmaz kan sayımında sigara içip içmediğiniz.

m************ :

 2 yıl önce trombosit sayısı 5 e düşmüştü hemotolojide itp tanısı kondu kortizon ilacı kullandım bir süre maximum plt değerim 176 oldu ancak özellikle yaz aylarında sık sık plt değerimde yine düşüşler oluyor en son yaptırdığım tahlilde yine 5 çıktı ne yapmam gerekiyor hep böylemi olacak


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun, PLT değeriniz oldukça düşük.Hep bu kadar düşük olması bizim istediğimiz bir durum değil.Kritik bir sayıya inmiş PLT değeriniz.ޞu aşamada tercihen bir üniversite hastanesinin Hematoloji kliniğinde takip ve tedavilerinizi sürdürmeniz en uygun olanı.


PLT düşüklüğü nedenleri ve plt testine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilir, bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş soru ve cevapları bulabilirsiniz.

PLT( trombosit) düşüklüğü nedir?
http://tahlil.com/trombosit-plt-sayimiplt-dusuklugu-ve-plt-dusuklugu-durumunda-ne-olur


f***** :

Merhabalar,

Hafif bir öksürük ve 3 günü aşkın süren burun akıntısı şikayeti ile gittiğim hekimime uzun zamandır tetkiklerimi yaptırmadığımı da belrtince tam kan sayımı önerdi. Sonuçta aşağıdaki değelerim normalden arklı çıktı:

WBC: 3.0
LYM:48.5
MON:10.8
NEU:1.09

Konu ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilirseniz çok sevineceğim.


Cevap:

WBC değeriniz düşük, viral enfeksiyonlarda görülebilir,yine de bir dahiliye uzmanına danışmaınızda yarar var

******* ******* :

Açlık kan şekeri 78
Üre 19
Kreatinin 0.75
Sgot 19
Sgpt 12
total kolestrol 214
Trigliderid 98
HDL 49
LDL kolesterol 145
VLDL kolestrol 20
Serbest T3 3.05
Serbest T4 1.19
TSH 5.17


20 yaşındayım tahlil sonuçlarım bunlar degerlendirirseniz sevenirim.TSH için iaç kullanmam gerkermi?Teşekkürler.


Cevap:

Bir endokrinoloji uzmanına başvurun.Tedavi olmalısınız

?