Bernard Soulier hastalığı nedir? Doktor bana bernard soulier hastası olabileceğimi söyledi

 Doktor bana bernard soulier hastası olabileceğimi söyledi trombosit sayım az ve kanimdaki trombositler büyük molekülluymus o.zaman pek önemsemedim ama adetim çok uzun sürüyor ve dizlerimde sebepsiz morarmalar oluyo dün test yaptırdım plt 78 çıktı

Tahlil.com Cevabı : Bernard Soulier Sendromu bir kan hastalığıdır.Trombosit sayısında hafif derecede düşme ve dev trombositlerle karakterizedir.Bu hastalık genetik kökenli olup, otozomal resesif kalıtsal bir trombosit hastalığıdır.Ancak plt yani trombosit sayınız baya düşmüş100'ün altına inmiş.Kanamalara meğilli bir hale gelebilirsiniz.Bu değer baya düşük.Tercihen bir üniversite hastanesinin hematoloji bölümüne ileri tetkik ve tedavi için başvurunuz.