Beta HCG hesaplama ikiz gebelikte nasıl olur?

Ailemizde ikiz gebelik sıklıkla görülüyor. Benim de Beta HCG değerim 747 çıktı. Beta HCG değerime göre ikiz gebelik olabilir mi?

Tahlil.com Cevabı :

Beta HCG değerlerine bakılarak ve hesaplama yaparak ikiz gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı konusunda bilgi isteyen bir çok okurumuz var.
Gebeliğin ilk haftalarında normal şartlarda 2 gün arayla yapılan Beta HCG test sonuçlarının 2 kat artması sağlıklı bir gebelik için beklenmektedir.
Ancak iki gün arayla yapılan 2 ayrı Beta HCG testi sonuçları arasında,  2 kat ve üstü bir yükselme var ise bu durum ikiz gebelik olasılığını gündeme getirebilir.Ancak tek başına bu veri asla yeterli bir bilgi değildir ikiz gebelik tanısını koymak için.
Örneğin kanda ilk Beta HCG sonucu 500 çıkan bir hamile kadının 48 saat sonra yapılan bir sonraki Beta HGG değeri 1000'in üstünde ( örneğin 1500) çıkması durumunda  ve sonraki testde de ( 2 gün sonra yapılan) yine 2 katın üstü bir artış görülmesi  halinde ikiz gebelik olasılığından söz edebiliriz. .Ancak bu olasılığın yani ikiz gebeliğin  mutlak suretle kadın doğum doktorunun yapacağı ultrason muayenesinde de teyid edilmesi gerekmektedir. Tek başına Beta HCG değerlerinin hesaplanması ile asla çoğul bir gebelik tanısı koyulmamalıdır.