Bhcg Test Sonucum 48 Saatte 2 Katı Artmadı

Merhaba 41 yaşındayım. Bilinen ilk hamileliğimi yaşıyorum. Son adet gördüğüm tarih 11 mayıs 2024. Beklenen adet günüm ise 4 haziran 2024 idi. Oldukça yüksek belirtiler yaşayınca 6 haziranda önce idrar sonra kan testi yaptırdım. İlk kan testi sonucumda Bhcg 141.92 çıktı. Doktorum 48 saat sonra bu değerin 2 katına çıkması gerektiğini belirtti. 8 haziranda yaptırdığım kan testi sonucunda değer 153.11 çıktı. Yani çok az yükseldi. Doktorum 72 saat sonra tekrar test istedi. Ancak 2 günde bu kadar az yükselmesi normal değil. Bu yavaş yükselme önümüzdeki 72 saatte yükselebilir mi? Örnekleri var mı? Yoksa büyük ihtimalle kimyasal gebelik mi yaşıyorum.Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar doktorunuz gereken bilgilendirmeyi yapmış. Evet yeni gebeliklerde ilk 48 saat içinde Beta Hcg değerinin ikiye katlaması sağlıklı bir gebelik için kriterdir.Yani  6 Haziran tarihli 141 çıkan Beta Hcg değerinin 8 Haziran'da 280 li değerlerde olmasını bekleriz.Ancak sizde beklenen yükselme gerçekleşmemiş 150 bandında kalmış değer. Ne yazık ki bu sağlıksız bir gebelik göstergesi. Doktorunuz 3 gün sonra tekrar test istemiiş bu son sonuç ve Beta HCG düzeyi gebeliğin seyri hakkında çok daha detaylı bilgi verecektir ancak şu an itibari ile ilk olarak akla sağlıksız rahim içi gebelik, kimyasal gebelik ve dış gebelik gibi ihtimaller geliyor.  Normal şartlarda bu yavaş yükselmenin önümüzdeki günlerde istenen düzeye gelmesi beklenmez ama yine de son çıkacak sonucu beklemekte fayda var. Sağlıklı günler dilerim.