D-dimer testim yüksek çıktı. D dimer yüksekliğinin riski nedir?

 D-dimer testimin sonucu 800 çıktı. <500 den küçük olması gerekiyormuş. DVT için kan sulandırıcılar alıyorum 10 gündür. doktorum ilacımın dozunu arttırdı. başka ne yapabilirim risk nedir ? çok teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :  D dimer fibrin yıkımından açığa çıkan bir maddedir. Emboli tanısında sıkça kullanılmaktadır.  D dimer yüksekliği bulunduğunda damarlarda  bir pıhtı oluşumunu, dolayısıyla derin ven trombozu, pulmoner emboli veya DIC olabileceğini düşündürür. Ayrıca over karsinomları ve böbrek hastalarında fibrin yıkımının saptanmasında ve derin ven trombozu veya akut miyokard enfarktüsünde uygulanan tedavinin takibinde de kullanılabilir.