E2 (östrojen yüksekliği) var.Östrojen hormonu yüksekliği ne anlama gelir?

 Kadın hastalıkları için gittiğim doktor hormon testi istedi. E2 120 normal değer 20-75, FSH 5,87 normal değer 3,85-8,78 , LH 8.09 normal değer 2,12-10,89 çıkmıştır.Herhangi bir problem var mı acaba?

Tahlil.com Cevabı : E2 yani östrojen değeriniz yüksek. Östrojen yüksekliği normal değil.Östojen yüksekliği ile ilgili aşağıda bilgi bulabilirsiniz.  Östrojen yüksekliği ne anlama gelir?  Östrojen yüksekliği yumurtalık fonksiyonlarının  bozulması sonucu gelişir. Polikistik over hastalığnda düzenli aylık yumurtlama yoktur ve kısırlık vardır. Yumurtalıklar  östrojeni fazla salgılarsa armut tipi şişmanlık başlar, yani kalçalarda yağ birikir, sellülit gelişebilir. Östrojen yüksekliğinde kalça ve bacakları kalın orantısız bir vücut oluşur.Yüksek östrojen dolaylı yolla da  kanser hücrelerini uyarabilir. . Östrojen ilaç olarak alındığında  da vücut kendi kendine aşırı salgılama yapabildiği gibi ilacın  fazlası kanser hücrelerini harekete geçirebilir.   Östrojen  yüksekliği rahim ve meme kanseri için de tetikleyici bir etken olabilir. Östrojen yüksekliği aynı zamanda vücutta  yağ dokusu oranını da yükseltmektedir. Bu şekilde artan  yağ dokularında ise  daha fazla testosteron hormonu  östrojene çevrilir. Bu durum da kadınlarda  yağ dokusu oranını yükseltmektedir..  Östrojen yüksekliği kadınlarda aynı zamanda vücudun daha çok  su ve tuz tutmasına yol açmaktadır.Böyle bir durumda yüz yuvarlaklaşır, el ve ayaklarda şişlik ve ödem ortaya çıkar. Östrojen yüksekliği bazı hastalıklarla da  ilişkili olabilmektedir.Kadınlarda  bacak damarlarının tıkanmasına, pıhtı oluşmasına, safra kesesinde taş gelişimine ve yüksek tansiyona neden olabilir..   Bu nedenle östrojen yüksekliği konusunda doktorunuz bir tedavi planlayabilir.