GGT testi yüksekliği var.GGT neden yüksek çıkar?

Kan tahlilimde GGT 89 IU/L çıktı.50 ve üstü yüksek dediler.Ultrason çekildi.Hafif yağlanma haricinde herhangi bir bulguya rastlanmadı. GGT hangi durumlarda yüksek çıkar.

Tahlil.com Cevabı : :Transaminazlar diye bilinen karaciğer enzimlerinden GGT alkole bağlı hepatit başta olmak üzere karaciğer hastalıklarının bir çoğunda yükselebilir.Karaciğer yağlanması ve aşırı kilo da GGT yüksekliği nedenlerden biri olabilir.