Gıza zehirlenmesi sonra, yüksek ateş ve karaciğer enzimleri yüksekliği

Merhaba, 39.4 yüksek ateş seviyesinde gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye gittiğim ancak bazı testlerimin sonuçları tam çıkmadı.çıkan sonuçlarda da karaciğer enzimlerinde yükseklik olduğunu gördüm.tükettiğim bir gıda sonucunda 30 dk sonra ciddi bir hazımsızlık hissi ve gaz şikayetim başladı bu şikayetlerimi takip eden 4-5 saatin sonunda da ateşim yükselmeye başladı ve 2 gündür de sadece parol ile kontrol edebildiğim bir ateşim oldu ancak doktorum ishal ve kusma gibi şikayetleriminde olmaması nedeniyle karaciğer ve safra nın da bu sorunlara neden olabileceğini belirterek testler istedi. ateş, gaz ve tokluk hissi dışında bir şikayetim bulunmuyorancak testlerim tamamlamadı ve AST, ALT, CRP değerlerinin yüksek olduğunu gördümtahlil sonuçlarını ekte upload ediyorumTeşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Sonuçlarınızı inceledim. Gıda zehirlenmesi geçirdiğinizi ifade ediyorsunuz. Bu rahatsızlığınız üzere kan tahlili yapılmış. Belirttiğiniz üzere bazı değerleriniz yüksek çıkmış. ALT, AST ve GGT karaciğer fonksiyon testleridir. ALT değeriniz 103, AST değriniz 54 ve GGT değeriniz 86 çıkmış. Evet bu 3 değer de yüksek. Bazı gıda zehirlenmeleri karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme yapabilmektedir.Buna örnek olarak Salmonelle isimli bakteriyi gösterebiliriz. Başka etkenler de bu değerlerde yükseklik yapabilir. Örneğin gıda içeriğindeki kimyasal maddeler gibi. Çeşitli katlı maddeleri zehirlenme ve karaciğer testlerinde bozulmaya sebep olabilir. Burada iyi taraf sizin ALT değerinizin AST ye göre çok yüksek olmaması. Örneğin ALT/ AST oranınız 5 ve üstünde olsa karaciğerde ciddi bir hasardan bahsedebilirdik. Ama sizin ALT/AST oranınız 103/54  yani 2 den bile küçük. Bu da karaciğerinizde ciddi bir hasar olmadığı konusunda bilgi veriyor. Tabii bu zehirlenme öncesi karaciğer testlerinizin normal olduğunu var sayıyoruz. Belki bu değerler öncesinde de yüksek olabilir. Son bir yıl içinde bu testleri yaptırdıysanız karşşılaştırmakta fayda olabilir. CRP değerinizdeki yükseklik de bir enfeksiyon olasılığını düşündürüyor.

Aslında hastalığınız sonrası ishal nedeninin araştırılması için gaita mikroskopi ve kültürü yapılmış olsa zehirlenmeye etken olacak mikroorganizma veya etken için daha net bir fikir yürütülebilirdi.

Sonuç olarak ilk akla gıda zehirlenmesi sonrası testlerde bir yükselme olasılığı geliyor.Ancak bu yükselme kayda değer bir yükseklik değil. En ideal olanı, 15-20 gün sonra bu testleri bir daha yaptırmak. Değerlerde düşme olması bunun zehirlenme sonrası olduğunu düşündürecektir. Ancak değerler yine aynı ise bir gastroenteroloji uzmanı veya dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz.Karaciğeri de içine alacak bir ultrason muayenesi isteyecektir.

Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.