Hangi tip diabet olduğumuzu netleştirmek için hangi kan,idrar vs orneklerine bakılmalı. Tansiyon,diabet ve guatr hastalarinin duzenli olarak baktirmasi gereken tetkikler nedir

Hangi tip diabet olduğumuzu netleştirmek için hangi kan,idrar vs orneklerine bakilmalirnTansiyon,diabet ve guatr hastalarinin duzenli olarak baktirmasi gereken tetkikler nedir

Tahlil.com Cevabı : Merhaba, diyabeti 2 tipte değerlendiriyoruz.
Genel olarak tanıda kullanılan tahliller benzerdir diyabette ama sizin için özetleyelim.
Tip 1 Diyabette açlık kan şekerinin iki kez 126 mg/dl veya üzerinde bulunması veya rastgele (aç veya tok) kan şekerinin iki kez 199 mg/dl üzerinde bulunması  tanı koymaya yeterlidir.
Ayrıca kanda adacık antikoru, insülin antikoru gibi kan testlerinin pozitif çıkması da  Tip 1 diyabet için tanı koydurucudur.
Tip 2 Diyabet tanısı koymak için de yine açlık kan şekeri, ağızdan Glukoz Tolerans Testinde 2. saat kan şekeri  ve HbA1c testi yeterlidir.Bu testlerde de  kan şekeri 200 mg/dl üzerindeyse,aynen tip 1 de olduğu gibi iki kere üst üste
açlık şekeri 126 mg/dl üzerinde ise ve ağızdan glukoz tolerans testi sonucunda glukoz yüklemesinde 2. saat kan şekeri 200 mg/dl üzeri olması da önemldir.Ayrıca HBA1c nib de 6.5 değerinin üstünde olması tanıda önemlidir.

Hipertansiyonda istenen tahlillere dair detaylı bilgiler için tıklayınız...
Tiroid hastalarında istenen tahliller için tıklayınız...